Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 07 Wrz 2009, 23:33 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
nick w SL: Jacek Shuftan
Rozmowy na tematy interesów w SL nie różnią się zbytnio od tych w realnej rzeczywistości, wielu świeżych użytkowników popełnia podstawowy błąd. Zakładają oni, że ci, którzy prowadzą już jakiś biznes mają mnóstwo czasu i traktują SL jedynie jako formę rozrywki. Niestety tak nie jest. SL jest rozrywką ale też miejscem pracy, i właściciele firm bywają czasem bardzo zajęci.
Dam więc parę rad wynikających z obserwacji, które może pomogą uniknąć podstawowych błędów.

Zakładam, że jesteś od niedawna w SL i masz sprawę do „Wielkiego Biznesmana”. Oto moje zalecenia:

1) Dobrze jest przygotować się do rozmowy - jeśli chcesz aby ktoś pomógł w budowie domu, wypada wiedzieć co to jest prim itd.

2) Nie zaczynaj od dodania rozmówcy do Friends. Niektórzy z zasady odrzucają takie zaproszenia jako przejaw złych manier. Wiem, wiem – celem dodania do Friends jest złapanie kolesia online, ale i to niewiele pomoże. Jeśli napiszesz IM zaraz po tym, gdy pojawi się on w SL to też masz niewielkie szanse na jego uwagę, bo z pewnością ma wielu innych klientów poza tobą.

3) Nie dodawaj go od razu do swojej grupy. Liczba grup u każdego avatara jest ograniczona i raczej ma wszystkie zajęte. Nie przyjmie więc zaproszenia, a tylko się zirytuje. Podobnie nie zaczynaj od wysłania TP – na 100 procent nie przyleci.

4) Wysyłaj notkę, a nie IM. Przy dużej ilości IM są one blokowane i twój komunikat nie dotrze, notka – tak.

5) Zanim napiszesz – obejrzyj profil. Czasami są tam podane inne sposoby kontaktu - możliwe, że ma on swojego przedstawiciela, podał numer gg, e-mail itd. Możliwe też, że przestał się zajmować tym, co cię interesuje.

6) Nie pisz – ‘hej” i nic poza tym. W większości wypadków zostaniesz zignorowany (podobnie jeśli napiszesz list tej treści do firmy w RL:-) ). Oczywiście przywitanie się jest niezbędne, ale napisz też jaki masz problem lub interes. Jeśli chcesz jedynie porozmawiać – napisz to, ale nie poprzestawaj na samym ‘cześć’. Nie musisz oczywiście przedstawiać w pierwszej rozmowie szczegółów, ale jakiś zarys by się przydał.

Zamiast pisać – „siemka, ziom xD” i czekać latami na odpowiedź, napisz – ‘cześć, słyszałem, że piszesz skrypty i chciałbym zamówić taki, który błyska i puszcza dymy”.

To tyle moich rad. Mam nadzieję, że dodacie jeszcze parę swoich.

Ostatnio edytowany przez Madelaine, 08 Wrz 2009, 01:42, edytowano w sumie 1 raz
korekta

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 07:15 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2007
nick w SL: Kasia Kawashima
Nigdy nie pomyślałam, że można taki poradnik stworzyć :-) Ale rzeczywiście, trzeba niektórych nauczyć kultury.

Ciekawa jestem kto Cię tak "zmotywował" do stworzenia takiego poradnika ;-)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 09:03 
Dołączenie:
Lipiec 2009
Być może jakieś niemiłe doświadczenia zmotywowały do napisania kilku słów jakże trafnych do robienia interesów :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 09:29 
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Deso Ersetu
Pewnie ja sprzed roku czy jeszcze dawniej. Teraz dopiero minął u niego szok to zabrał się za poradniki :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 09:47 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Sierpień 2007
nick w SL: WoodPaker Barbosa
Jacku. Czyzbys sie zaczal irytowac?
Ale poradnik calkiem, calkiem. Gratuluje inwencji i checi :D

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 10:48 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Ankh Boa
A ja jeszcze dopiszę, że w notce należy poprosić o odpowiedź. Poczekać ze 2 dni i w razie jej braku, napisać jeszcze raz. Jeśli nie doczekamy się odpowiedzi, to znaczy, że nie warto zawracać sobie głowy współpracą z takim delikwentem.

Wystukanie kilku słów w odpowiedzi naprawdę nie nastręcza ani trudności, ani nie przyniesie ujmy, ani też nie zajmie dużo cennego czasu takiemu "wielkiemu biznesmenowi" :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 11:29 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
Ale na mnie wsiedliscie!:)
Piszac poradnik opieralem sie glownie na wlasnych bledach z czasow 'mlodosci w SL'.
Al Prospero swiadkiem, ze meczylem go 'hejkami' i sciagnalem biedaka, zeby mi postawil i przebudowywal dom, ktory u niego kupilem ( nie wiedzialem za bardzo co to jest prim:)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 15:52 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Tak sobie myślę, że nie tylko do SL ten poradnik pasuje (pomijając definicję primu). W RL też się to może przydać w ważnych sprawach.

A co do odpowiedzi - czy w RL jakaś firma zawsze odpowiada? (przykład np. w tematyce szukania pracy) Zazwyczaj tylko odpowiadają tym, których zatrudniają ,a resztę mają gdzieś.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 16:23 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Ankh Boa
RL to RL, SL to nieco inna rzecz.
Wiem po sobie, jeśli piszę do kogoś, np w sprawie miejsca w mallu, to wymagam odpowiedzi. Interesuje mnie czy nie chcą mnie TERAZ, bo jest full, czy nie chcą mnie wcale, bo mall za chwilę przestanie istnieć, czy mają mnie gdzieś, bo jestem z Polski itd...

Interesy nie kończą się na szukaniu pracy. Poza tym, jak się jest poważnym i nie chce się robić sobie tyłów u nikogo, to trzeba być uprzejmym.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 17:03 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2007
nick w SL: Kasia Kawashima
Jacku, ja nie wsiadłam na Ciebie bo w zupełności Cię rozumiem :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 20:06 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
Ankh - swieta racja, zwykla kultura nakazuje odpowiadac na maile i IMy, a 'wielcy biznesmani' sami sobie szkodza, bo nie wiadomo czy ktos piszacy 'siemka' i nic poza tym nie przychodzi np z propozycja wielkiego interesu? (albo kiedys przyjdzie)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 21:18 
Moderator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2008
nick w SL: Nemesis Igaly
jacek - 1, 2, 3, 5, 6 niezłe rady, 4 nie zgadzam sie, imy jednak docieraja ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 08 Wrz 2009, 21:55 
Moderator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2008
nick w SL: Anulka Zimminy
https://support.secondlife.com/ics/supp ... eptID=4417

IM-ow moze byc maksimum 25. Wlaczajac w to caly spam z grup i obiekty transferowane. Tak, ze i notki tez moga zaginac.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 03 Cze 2010, 21:13 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Wrzesień 2009
co do punktu dotyczacego IMow i notek :) niestety Jacku nie masz racji...
tak jak napisala Anulka notki tez gina!!(ja dostaje tylko kilka pierwszych notek)

kiedys preferowalam otrzymywanie notek i stwierdzilam ze to sie gorzej sprawdza niz zwykle IMy... IMy zostaja mi na mailu(pod warunkiem ze mam wlaczona opcje "odbierania IM-ow na email"), notki przepadaja bezpowrotnie...

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 03 Cze 2010, 23:37 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Blanca Carter
Jacek slusznie ujal co najmniej kilka problemow dotyczacych rozmow w SL (nie tylko interesownych)
Nie ma nic bardziej irytujacego niz "czesc,hello ,hi","salut" i nic...oczekiwanie na odpowiedz!
(swoja droga "jak sie miewasz" czy "how are you going" ,"comment ça va"rowniez nie sa zalecane;)bo niby co? mam odpowiadac?;) taaaa cos w rodzaju:"mam sie swietnie- wlasnie gotuje kalafior i zrobilam przelew za gaz hurra";)
Swego czasu(CP time) mialam po 20 okienek otwartych jedynie dla tego typu rozmow-wkurzajace jest to,ze wiem,ze czlek z drugie strony czeka na odpowiedz:p i nie odezwie sie dopoki nie odpowiem na jego "siema itp, ale mogloby byc szybciej i sprawniej gdyby od razu zadal pytanie,ktore przeciez ma zamiar zadac:))
NOTKI NIE DOCHODZA -a czasami dochodza bez pokazania nam nowych(!) w momencie logowania!mialam juz kilka mocno klopotliwych sytuacji wynikajacych z tego "unowoczesnienia":p
Dlatego teraz logujac sie-pierwsza rzecza,ktora sprawdzam to notki od zalogowania-odkrywam tak kilka na tydzien!
(oczywiscie te,ktore wcale nie docieraja...nie docieraja)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Cze 2010, 12:33 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
Podejrzewam, ze nieprzechodzenie do sedna w pierwszym zdaniu wynika z kultury. Nie jest ladnie przywitac sie i od razu walic z problemem, lepiej chwile porozmawiac o pogodzie i potem przejsc do rzeczy. Niestety, nie sprawdza sie to w SL.
Typowa rozmowa wyglada bowiem tak:
Ktos o 3 w nocy wysyla do mnie IM:
- hej!
Odpowiadam nastepnego dnia o 12:
- Hej! :)
Oczywiscie jego juz nie ma online. Kolejnej nocy dostaje wiadomosc:
- jestes?
Jasne, ze mnie nie ma, bo spie. Odpisuje wiec kolejnego dnia:
- teraz jestem.
Jego oczywiscie nie ma:( Nic wiec dziwnego ze noc przynosi kolejny IM:
- Nie bylo mnie wtedy. jestem teraz.
itd.
Zanim dojdziemy o co nam chodzi mija tydzien:( Lepiej wiec byc mniej grzecznym i walic prosto z mostu:)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 03 Lis 2010, 22:13 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
Dodam jeszcze jedna rade:
Jezeli naszego rozmowcy nie ma w SL, (a nawet jesli jest) to lepiej nie pisac w stylu 'jeden wyraz, jedna linia'.
Tekst w rodzaju:
Cytuj:
Hej
mam taka
sprawe
chce
zaczac biznes
z
Toba

powoduje zapchanie skrzynki IM jednym dialogiem i doprowadza do szalu:)

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso