Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 16 Mar 2008, 22:36 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Lipiec 2007
Second Life możemy oglądać z perspektywy trzeciej osoby (TPP - Third Person Perspective), czyli jakby stojąc obok naszego awatara, albo z perspektywy pierwszej osoby (FPP - First Person Perspective), czyli inaczej mówiąc w Mouselook, jakby patrząc oczami awatara.

1. TPP
Obraz przybliżamy i oddalamy pokrętłem myszki.
Większe przybliżenia i oddalenia można osiągnąć przez skróty klawiszowe Ctrl+0 i Ctrl+8. (Ale obraz zaczyna wyglądać zabawnie, gdy oddalimy go pięć-sześć razy). Do wyjściowego powiększenia można wrócić wciskając Ctrl+9.

Aby dokładnie obejrzeć jakiś przedmiot, ze wszystkich stron, przytrzymujemy Ctrl+Alt i trzymając go wciśnięty cały czas, klikamy na dany obiekt myszką i przesuwamy.
Aby przesuwać obraz w płaszczyźnie, przytrzymujemy Ctrl+Alt+Shift i wtedy klikamy myszką na obiekt.

Według ustawień wyjściowych kamera jest ograniczona do pewnego obszaru. Żeby usunąć to ograniczenie należy udostępnić menu Client/Advanced (Ctrl+Alt+D) i wybrać "Disable Camera Constraints"

Jeśli przy tym przesuwaniu kamera odjedzie nam gdzieś daleko i nie umiemy wrócić, można to zrobić przez wciśnięcie Escape (czasem dwukrotne).

2. FPP
Do Mouselooka można przejść:
- mocno przybliżając obraz pokretłem myszki
- przez menu View > Mouselook
- wciskając M, kiedy mamy wylączony Chat

W tym trybie nie można przybliżać obrazu pokrętłem myszki, natomiast tak samo jak w TPP działają skróty Ctrl+8, Ctrl+9 i Ctrl+0. Kamerą obracamy za pomocą myszki, kursor prawy i lewy powodują przesuwanie się awatara w bok.

Wyjść z trybu Mouselook można:
- oddalając obraz pokrętłem myszki
- naciskając Escape

Iuthilde Rasmuson
w oparciu o Knowledge Base i Solution Finder

Ostatnio edytowany przez jutylda 17 Mar 2008, 07:00, edytowano w sumie 2 razy

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 16 Mar 2008, 23:57 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Sierpień 2007
nick w SL: Solve Arai
W trybie FPP można także obserwować obiekty trzymając tylko lewy Alt i operować myszką we wszystkich kierunkach trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 17 Mar 2008, 06:51 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2007
nick w SL: Krzysztof Aeon
jutylda napisał(a):
W tym trybie nie mozna przyblizac obrazu.

Niestety, tu się mylisz. Można przybliżać i oddalać obraz w taki sam sposób jak w TPP. Można to nazwać "trybem snajperskim" :-)
Solve_Arai napisał(a):
trzymając tylko lewy Alt

Lewy alt aktywuje ten tryb kamery, w którym przy wciśniętym klawiszu myszki przesunięcie jej w górę zacznie zbliżać. Prawy alt tylko obraca kamerę, wtedy zbliżanie jest możliwe rolką.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 17 Mar 2008, 07:02 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Lipiec 2007
Dzięki, poprawiłam o zbliżaniu, ale jeśli chodzi o Alty, to mi to nie działa.

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso