Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 04 Lis 2007, 22:23 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
nick w SL: Jacek Shuftan
Ze zdziwieniem zauważyłem, że wielu z rodaków, prawdopodobnie opętanych żądzą posiadania ziemi „na własność” kupuje teren na siebie. Trudno o bardziej nieracjonalną decyzję. Zakup ziemi na grupę nie ogranicza naszych praw, a do tego daje nam wiele korzyści. Możemy ograniczyć wstęp tylko do wybranych przyjaciół, możemy tylko im dać dostęp do zmiany muzyki… zalety można by wyliczać w nieskończoność.
Najważniejsza z nich jednak to fakt, ze mamy prawo do zakupu większej ilości ziemi za te same pieniądze. Linden Lab przyznało bowiem grupom specjalne przywileje i grupa może kupić o 10 % ziemi więcej w ramach tego samego TIER.
Powiedzmy, że wykupujesz konto Premium za 9,95 US. Za tę sumę masz prawo do zakupu 512 sqm. Jeśli jednak założysz grupę, to twoja grupa może już kupić 512 + 51 ( 10% z 512) = 563 sqm!

A teraz jak to zrobić:
Rzecz pierwsza i najważniejsza to założenie GRUPY.
1. Klikamy prawa myszka na swojego awatara i wybieramy zakładkę GROUPS.

2. W nowym okienku wybieramy opcję CREATE i uzupełniamy wszystkie dane - zwracając uwagę na nazwę grupy. Nie będzie można jej potem zmienić.

3. System zapyta nas - przed pobraniem opłaty 100 l$, czy jesteśmy pewni naszej decyzji. 100 l$ nie jest sumą małą, ale wydatek opłaci się z pewnością.

4. Jeśli wszystko poszło dobrze, nad nasza głową powinien pojawić się napis OWNER.
Zanim przejdziemy do przyjmowania do naszej grupy członków (musimy mieć chociaż jednego - grupa jednoosobowa nie jest grupą i zostanie rozwiązana przez Linden Lab), należy jeszcze poustawiać w niej opcje. Opis wszystkich zająłby osobny post, więc omówmy tylko najważniejsze i istotne w tym momencie.

5. Klikamy jeszcze raz na swojego awatara, wybieramy grupy, podświetlamy tę, którą właśnie stworzyliśmy i szukamy opcji INFO. Po znalezieniu klikamy i widzimy przepiękne okienko pełne różnych opcji. Wybieramy zakładkę MEMBERS & ROLES a następnie ROLES.

6. W liście, która się pojawi podświetlamy EVERYONE i w okienku w prawym dolnym rogu ALLLOWED ABILITIES przewijamy suwakiem tak długo, aż znajdziemy podpole PAY GROUP LIABILITIES & RECEIVE…. Domyślnie można tam znaleźć ptaszka z prawej strony, klikamy by zniknął. Opcja ta wymuszała na członkach grupy opłaty za reklamę i dawała im prawo do czerpania zysków z grupy - a tego nie chcemy.

7. Przechodzimy do zakładki LAND & LS i w pole YOUR CONTRIBUTION wpisujemy ilość ziemi na jaką mamy pozwolenie na zakup (będzie ona podana w nawiasie) i klikamy APPLY.
Widzimy, że grupa dostała prawo do zakupu ziemi (TOTAL CONTRIBUTION) - i to większego kawałka, niż mogliśmy kupić sami. TO jest właśnie owo słynne DONATE.

Wypada teraz przyjąć nowego członka, może to być nasz alt - o ile go mamy, lub ktokolwiek inny.

8. Wybieramy zakładkę MEMBERS & ROLES, MEMBERS i klikamy na INVITE NEW PERSON, OPEN PERSON CHOOSER i z listy przyjaciół wybieramy tego, kto będzie w naszej grupie. Potem już tylko SELECT i SEND INVITATION. Trzeba zwrócić uwagę, by w polu "Choose what role to assign them to" był napis - EVERYONE. Jeśli damy nowemu członkowi prawa OWNERA to nie będziemy potem w stanie usunąć go z grupy i będziemy się musieli dzielić zyskami, np. ze sprzedaży ziemi.

Sprawa jest zakończona, mamy piękną GRUPĘ z prawem do zakupu ziemi.
Gdy znajdziemy teren, który nam odpowiada, stajemy na jego środku, w menu na górze ekranu wybieramy opcję ABOUT LAND, na widocznym oknie klikamy BUY FOR GROUP i finalizujemy transakcję.
Pamiętajmy by w momencie zakupu być w grupie, którą niedawno założyliśmy.

Ostatnio edytowany przez Jacek 05 Lis 2007, 11:45, edytowano w sumie 3 razy

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 10:57 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Wrzesień 2007
nick w SL: Marlin Huldschinsky
Dobry poradnik Jacek ;-)
Mam nadzieję, że przyniesie owoce :-D

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 12:16 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Morrigan Polanski
Wchodzimy w about land klikając PPM na parceli. Przy rubryce "group" naciskamy przycisk "set" i ustawiamy odpowiednią grupę. Zaznaczamy ptaszkiem okienko "allow deed to group" oraz "owner makes contribution with deed". W ten sposób ziemia przechodzi na własność grupy i zyskujemy wszelkie korzyści, o których pisał Jacek.

Profil E-mail Offline
PostWysłany: 05 Lis 2007, 12:32 
Jacek napisał(a):
Jeśli damy nowemu członkowi prawa OWNERA to nie będziemy potem w stanie usunąć go z grupy i będziemy się musieli dzielić zyskami, np. ze sprzedaży ziemi.

Jesteś pewien, że tak jest jak piszesz? i że nie jest tak, że owner musi byc przynajmniej jeden? i że nie może byc takiej sytuacji, że zaprosisz kogoś przez pomyłkę na ownera, a on Ciebie wyrzuci, albo wystarczy, że dasz mu prawa do "eject from group" i stanie się automatycznie jedynym ownerem ziemi i wszystkiego co miała grupa?

Bo jak sama nazwa wskazuje to jest kupno dla grupy "wspólna własnośc" bez względu na to kto jest ownerem... ty jesteś w takiej sytuacji jedynie założycielem, fundatorem, czy też sponsorem dla pozostałych... a co oni z tym zrobią to już ich sprawa potem... no nie? równie dobrze mogą twój biznes sprzedac na allegro potem...

Poza tym grupa jednoosobowa po 48 godzinach jest automatycznie kasowana.

Kto płaci TIER za ziemię jak ziemia jest na grupę? jak wyglądają opłaty?

Myślę, że to jest dobre jak chcesz komuś zrobic prezent i kupic komuś ziemie, albo jak sama nazwa wskazuje kupic ziemie grupie.

p.s. Przypomina mi się Foltyn i gadu-gadu, wymyślił i rozwinął gadu-gadu, a skończył w PSL-u... ;)

Ostatnio edytowany przez shaq 05 Lis 2007, 13:11, edytowano w sumie 5 razy

Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 12:56 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
a oto moje odpowiedzi, w miare mozliwosci oczywiscie:
- oczywscie mozemy zrobic deed na grupe ziemi juz zakupionej, jednak nie daje nam to mozliwosci zakupu wiekszego kawalka, Kupic mozemy bowiem tyle, ile mozemy:) Dlatego tez radzilem najpierw zalozyc grupe, a potem kupowac na nia.
- shaqu - OWNER musi byc przynajmniej jeden, i jest nim domyslnie osoba zakladajaca grupe. Przed przypadkowym przyjmowaniem i nadawaniem praw ownera ostrzegalem, wg mojej najlepszej wiedzy OWNER nie moze usunac z grupy OWNERA, ale sprawdze wieczorem.
Masz zupelna racje, ze grupa jednoosobowa jest kasowana - dlatego tez nalegalem na przyjecie kogos do grupy.
Grupa jest spolka, ale niestety lub stety, nie wszyscy maja w niej rowne prawa, a decyduje o nich owner. Tak wiec ownerzy moga wszystka, w tym i sprzedac ziemie na allegro. members i officers moga tyle, na ile pozwoli im Owner poprzez nadanie praw.
Nie ma czegos takiego jak placenie TIERu za ziemie na grupe.
Wyglada to tak - zeby dac DONATE, musisz miec pozwolenie na zakup ziemi, za ktory ty placisz ze swojego konta. Po prostu - kazdy z czlonkow grupy placi za swoje konto w SL, i moze z niego dawac donate.
I jeszcze jedno - radze ziemie przepisac na grupe, lub zrobic jej DEED zanim postawimy na niej cokolwiek, bo dzieja sie cuda z prawami do obiektow.
PS - gg uwielbiam, do pogladow pana Foltyna bardzo mi daleko:)

Ostatnio edytowany przez Jacek, 05 Lis 2007, 13:32, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 13:22 
Dołączenie:
Wrzesień 2007
nick w SL: Mikalunh Razor
Jacek, a czy mógłbyś doprecyzować jakiego rodzaju ziemi dotyczy ten mechanizm? Jak domniemuję chodzi o Mainland ale czy musi być to ziemia kupowana od Lindenów czy też od innych właścicieli?
Na wszelki wypadek żeby nie mnożyć postów rozszerzę pytanie: czy można kupic ziemię od bezpośrednio od Lindenów, a jeśli tak to jak ją znaleźć? :?:

Profil E-mail Offline
PostWysłany: 05 Lis 2007, 14:06 
Razor napisał(a):
Na wszelki wypadek żeby nie mnożyć postów rozszerzę pytanie: czy można kupic ziemię od bezpośrednio od Lindenów, a jeśli tak to jak ją znaleźć? :?:

mainland, kupujesz na siebie i płacisz bezpośrednio LL co miesiąc czynsz (TIER) zgodnie z tabelą opłat... http://secondlife.com/whatis/landpricing.php z tym, że jak masz premium to 512 sq. m. masz darmowe... więc od swojego kawałka odliczasz te 512 sq. m. czyli za np. 1024 płacisz US $5 co miesiąc (US $6.1 już z VAT).

[ Dodano: 2007-11-05, 14:13 ]
Jacek napisał(a):
Nie ma czegos takiego jak placenie TIERu za ziemie na grupe.

A co ziemia na grupe jest darmowa? Czy płaci się też zgodnie z tablą opłat? jedynie zakup jest płatny? a nie ma czynszu co miesiąc? To może zapytam w ten sposób... czy czynsz płaci ten co kupił na grupę chociaż mogli go już dawno z niej wyrzucic, czy też czynsz jest rozkładany równo na tych którzy mają odpowiednią opcję zaznaczoną w grupie, anie koniecznie ten co kupił?

Jacek napisał(a):
Wyglada to tak - zeby dac DONATE, musisz miec pozwolenie na zakup ziemi, za ktory ty placisz ze swojego konta. Po prostu - kazdy z czlonkow grupy placi za swoje konto w SL, i moze z niego dawac donate.

Ale wtedy mu wzrastają opłaty co miesiąc z tytułu obciążeń grupy?

Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 14:21 
Dołączenie:
Wrzesień 2007
nick w SL: Mikalunh Razor
shaq napisał(a):
Razor napisał(a):

mainland, kupujesz na siebie i płacisz bezpośrednio LL co miesiąc czynsz (TIER) zgodnie z tabelą opłat... http://secondlife.com/whatis/landpricing.php z tym, że jak masz premium to 512 sq. m. masz darmowe... więc od swojego kawałka odliczasz te 512 sq. m. czyli za np. 1024 płacisz US $5 co miesiąc (US $6.1 już z VAT).

Dzięki za odpowiedź ale nie o to mi chodziło. Załóżmy sytuację, że kupuję ziemię na Mainland od Pana X ale robię to na grupę zgodnie z instrukcją Jacka. Czy wtedy będę miał 512 sq m czy o 10% więcej? Jeśli więcej to dziwne bo w takim razie działka się rozszerza, a jeśli równo 512 sq m to znaczy, że mechanizm działa kiedy kupujesz pierwotnie ziemię od LL.
Nie wiem czy dobrze przedstawiam mój tok rozumowania, który równie dobrze może być błędny xD

Profil E-mail Offline
PostWysłany: 05 Lis 2007, 14:46 
Razor napisał(a):
Dzięki za odpowiedź ale nie o to mi chodziło. Załóżmy sytuację, że kupuję ziemię na Mainland od Pana X ale robię to na grupę zgodnie z instrukcją Jacka. Czy wtedy będę miał 512 sq m czy o 10% więcej? Jeśli więcej to dziwne bo w takim razie działka się rozszerza, a jeśli równo 512 sq m to znaczy, że mechanizm działa kiedy kupujesz pierwotnie ziemię od LL.
Nie wiem czy dobrze przedstawiam mój tok rozumowania, który równie dobrze może być błędny xD

The group can own a total amount of land whose size in square meters equals 110% or less of the sum of all group contributions.

Prawo do wykupu jest o 10% większe niż suma wszystkich praw członków danej grupy.

To tez jest ciekawe ;)
Total Contribution must be equal to or more than Total Land In Use, or your group risks losing that land.

If at any time a group owns more land than they have land contributions for, Linden Lab will contact the founder of the group and let them know they need to either contribute more land allocation or release land within 72 hours, or else risk losing some of their land. - o ile jest jeszcze w grupie ;) albo w Second Life ;)

Buy For Group allows an officer to send the land directly to the group without owning it themselves. Use this when you've already made group contributions ahead of time. ;)

If you're a group owner and you're about to shut a group down, you should immediately withdraw donations from the group in order to avoid unexpected tier charges during the shutdown waiting period.

Nie wspominając już o tym:
Owned by parcel owner are group-owned objects
Set to group are objects set to the group but owned by group members

Pewnie dlatego w RL jest tyle jednoosobowych sp. z o.o. ;)

Nie podano
PostWysłany: 05 Lis 2007, 21:17 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
Mój poradnik dotyczy oczywiście zakupu na Mainland. Nie jestem specjalista od zakupu ziemi na wyspach ale nie widze tez sensu w zakupie na grupe, skoro nie mamy tych dodatkowych 10 procent. Kupujac ziemie na wyspie nie placimy bowiem TIER Linden Lab, a nawet nie musimy mieć konta Premium. Ale to już temat na inna historie...
Ziemie bezposrednio od lindenow mozna kupic - znajdziecie info na stronie, odbywa sie to poprzez licytacje - podobnie jak na serwisach aukyjnych.
Oczywiscie ziemia "sama z siebie" sie nie powiekszy. Moze zajsc jednak sytuacja, gdy znajdziesz kawalek wielkosci np 560 sqm. Jako avatar z pozwoleniem na 512 metrow jej nie kupisz, jako grupa z DONATE rownym 512 juz tak, bo masz plus 10 procent.
A co do oplat grupowych za TIER za ziemie, powtorze jeszcze raz – nie ma czegos takiego.
Grupa może zakupic tyle ziemi, ile DONATE dali jej czlonkowie plus 10 procent. Maksymalna ilosc DONATE jaka możesz dac okresla Twoje konto. Jeśli masz premium na poziomie podstawowym tzn placisz 9,95 US i tynm samym masz prawo do zakupu 512 sqm, to tylko taki DONATE możesz dac grupie. Twój kolega podwyzszyl sobie oplate za konto na 15 dolarow – może dac 1024 sqm DONATE, inny z kolei nie ma premium – i tym samym DONATE dac nie może. Zakladacie wiec grupe 3 osobowa - ty placisz miesiecznie 9,95 US, kolega nr 2 – 15 US, kolega bez premuim nie placi nic
Może wytlumacze tak:.
Wyobrazmy sobie GRUPE jako impreze w RL
Przychodzi mi do glowy mysl, a może by się tak napic ze znajomymi? ( oczywiscie mleka) Organizuje wiec impreze zrzutkowa ( GROUP CREATE) gdzie ja jestem szefem (OWNER), rzadzic tez może moja zona, ktorej daje pelne prawa (tzn przyjmuje ja jako OWNERA – inaczej pewnie mnie zostawi z brudnymi garami). W zwiazku naszym, dwu ownerow, nie mamy szansy nawzajem się wywalic z imprezy, bo chata wspolna
Mamy wiec piekna grupe zalozycielska - ale co z tego, gdy nie mamy kasy na picie mleka? ( w SL ALLOWANCE na zakup ziemi)
Wyciagam wiec potfel, i mowie
– Mam pare groszy, mogę wlozyc do puli (DONATE), malzonka tez troche wybulila (DONATE) ale i tak malo. Dzwonie wiec do kolesia i mowie mu tak:
- Sluchaj stary ,jest sprawa, można by flaszke zrobic (mleka) ale brakuje kasy. Wchodzisz w to? (INVITE NEW MEMBER)
On na to:
- Shuftan, znamy się nie od dzis! Gdzie flaszka tam i ja ( ACCEPT GROUP MEMBERSHIP)!
- Ale wiesz, jest taka sprawa. Znasz moja stara, może cie wywalic z imprezy w kazdej chwili (EJECT GROUP MEMBER), zreszta jak zaczniesz znowu puszczac slajdy z wakacji to i ja cie wywale, bo jestem szefem.
Koles się zgadza, (wchodzi do grupy jako EVERYBODY) i doklada troche kasy ( daje DONATE), mimo, ze może w kazdej chwili wyleciec z imprezy. Ponieważ jestem jednak fair obiecuje mu, ze jeśli wywale go z chaty, to oddam mu kase, która wlozyl do puli (jeśli MEMEBER opuszcza grupe to razem ze swoim DONATE).
Zapraszamy jeszcze paru znajomych, żeby było weselej. Same biedaki, nie maja kasy na zrzutke ( BRAK PREMIUM) ale co tam liczy się zabawa!
Mamy wiec kase na flaszke 0,75, idziemy do nocnego sklepu mleczarskiego, a tutaj niespodzianka!
Mila pani mowi nam, ze skoro jestesmy grupa i nie zamierzamy ciagnac mleka w samotnosci przed lustrem, to doleje nam wiecej o 10 procent ( to jest ten magiczny 10 procentowy dodek od linden lab). Piekna sprawa! Warto pic razem! Kupujemy wiec flaszke dla naszego zespolu (BUY LAND FOR GROUP) i piekna impreza się rozpoczyna.
Ja z maloznka możemy wywalac kogo chcemy ( poza soba nawzajem z przyczyn wymienionych powyzej), oni nas nie. Jeśli jednak wywalimy kolesia, który dolozyl się do puli to odejdzie wraz ze swoja kasa, co nam się nie usmiecha. Dobra impreza może kosztowac, może pojawic się np. policja i będą dotatkowe koszta – zobawiaz ujemy się wiec, ze sami je pokryjemy ( dlatego PAY GROUP LIABILITIES nie powinno być aktywne dla EVERYBODY) ale z imprezy moga tez być zyski- zwykli jej uczestnicy ich także nie dostana.
Może to cos wyjasni?

Profil E-mail Offline
PostWysłany: 05 Lis 2007, 22:26 
Jacek napisał(a):
Kupujac ziemie na wyspie nie placimy bowiem TIER Linden Lab, a nawet nie musimy mieć konta Premium. Ale to już temat na inna historie...

To, że Premium nie musimy miec, to zgoda, żeby miec możliwośc budowania, czy jakieś inne prawa na ziemi, która jest na grupę kupiona, ale to, że nie płaci się TIER...? to dziwne mi się by wydawało, żeby mogła byc ziemia za którą nikt nie płaci powyżej te 512 sq. m., które jest darmowe w przypadku Premium.

Nie chodzi mi o to, że ktoś bez Premium nie płaci, ale czy za taką ziemie która jest na grupę ktoś w ogóle płaci i jak już to kto w takim razie...

Jacek napisał(a):
A co do oplat grupowych za TIER za ziemie, powtorze jeszcze raz – nie ma czegos takiego.

tak? chyba nie... do końca...

Jacek napisał(a):
Zakladacie wiec grupe 3 osobowa - ty placisz miesiecznie 9,95 US, kolega nr 2 – 15 US, kolega bez premuim nie placi nic

Chyba jednak płacą za ziemie i to Ci co dali to DONATE... czyli zamiast kupic na siebie dają jakąś częśc przydziału zakupu ziemi na grupę i za nią płacą... dają grupie i płacą zgodnie z tabela opłat indywidualnych, a jeśli mają Premium, to mają 512 sq. m. gratis i jeśli wszyscy się zrzucą z tymi swoimi darmowymi 512 sq. m. to wtedy mają większy obszar za free bez TIER... + te 10% od sumy tego obszru..., ale wtedy już te osoby swój darmowy przydział wykorzystały i jak chcą kupic więcej na siebie, albo dac więcej DONATE na grupę, to już płacą zgodnie z tabelą opłat... pozostałe osoby które są w grupie jedynie goścmi to nie płacą...

OK, to sam sobie odpowiedziałem ;)

Nie podano
PostWysłany: 06 Lis 2007, 01:16 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
jest dokladnie trak jak napisales shaq:)
Aby uscislic sprawe wysp i zamknac temat:
Wyspy sa prwywatna wlasnoscia i nie jest tak, że za ziemie na wyspach sie nie placi, nie placi sie LINDENOM. PLaci sie posiadaczowi wyspy normalna oplate miesieczna podobna do TIER na mainland. Nie trzba jednak miec premium by posiadac ziemie na wyspie, i 512 metrow nie ma w tym wypadu zadnego zastosowania.
Inna sprawa jest wlasnosc tej ziemi.

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso