Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 13:49 
Dołączenie:
Listopad 2009
Witam wszystkich!
Zastanawiam mnie problem postępującej wirtualizacji naszego życia. Konkretniej, mam na myśli fakt, że coraz szerszy zakres naszych aktywności można realizować wirtualnie, za pośrednictwem sieci. Jest to tym ciekawsze, że odbywa się spontanicznie i w sumie bez żadnej poważnie zakrojonej kontroli. Żeby zauważyć jak bardzo sieć na nas wpływa, wystarczy spojrzeć na przepaść między obecnym pokoleniem ludzi, którzy już wychowywali się z Internetem a wcześniejszym pokoleniem analogowym. Od razu w oczy rzuca się odmienność w sposobie oceny niektórych sytuacji, stylów myślenia czy komunikacji.
Nie zależy mi na ocenie tych zmian w kategoriach gorszy/lepszy, procesu wirtualizacji nie da się już raczej powstrzymać. Bynajmniej, sądzę, że będzie on postępował z coraz większa akceleracją i w obecnej sytuacji powinniśmy raczej dążyć do tego by przeżyć go możliwie jak najbardziej świadomie. Tymczasem, w ocenie naszych aktywności internetowych królują stereotypy, w związku z tym, chciałbym rzucić trochę światła na pewne podstawowe problemy.

Czy fakt, że coraz więcej z naszych życiowych aktywności przenosimy w wymiar cyberprzestrzeni wiąże się ze zmianami w sposobie naszego myślenia o sobie i innych?

Czy zmieniamy w związku z tym nasze taktyki radzenia sobie z problemami i wyzwaniami?

Co robimy z „wolnością” jaką daje nam sieć?

Jak patrzymy teraz na własną przyszłość, nasze szanse i możliwości?

Czy przyzwyczajenia z cyberprzestrzeni wpływają na nasze zachowanie w rzeczywistości?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zamierzam dociekać w mojej pracy magisterskiej. Chciałbym zaprosić was do wzięcia udziału w badaniu:

http://www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwe ... iusz/6630/

Pod linkiem znajdziecie kwestionariusz, będący w zasadzie baterią kilku krótkich testów psychologicznych i socjologicznych. Wszystko jest absolutnie anonimowe. Pytań w sumie jest sporo, ale na wszystkie odpowiadamy jednym kliknięciem, całość zajmuje około 20 minut.
W teście można wpisać swój mail pod który wyślę potem wyniki i wnioski z moich badań.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i z góry dziękuję za udział.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do dyskusji

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 14:29 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
nick w SL: Jacek Shuftan
A beda tam pytania:
- Czy zauwazyles, ze masz problemy z samym soba, zostawili Cie wszyscy przyjaciele, siedzisz przed komputerem dnie i noce, nie myjesz sie i jesz tylko telepizze? TAK/NIE
Pytam, bo zazwyczaj sa w ankietach i jakos sie do nich przywiazalem :)
....
Ankiete zrobie jutro, gdy bede mial normlany komputer. ale jesli nie przyjda do mnie wyniki ( bo mnie zainteresowaly) to dorwe Cie w kazdym ze swiatow! :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 15:22 
Dołączenie:
Listopad 2009
Nie! i chciałbym to podkreślić, nie interesuje mnie tematyka uzależnienia od internetu czy gier. Temat jest wyeksploatowany, tendencyjny i najczęściej nacechowany uprzedzeniami wobec graczy.

W badaniu większość, metod to wystandaryzowane i sprawdzone kwestionariusze.

Niektóre pytania mogą dziwić lub budzić zastrzeżenia, ale swoją postać zawdzięczają procedurom metodologicznym zwiększającym ich diagnostyczność.

dzięki za odzew i zachęcam do udziału:)

Wyniki będą OBIECUJĘ :-)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 16:27 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Niektóre pytania w pewien sposób się powtarzają i naprawdę trzeba myśleć przy tej ankiecie... I rzeczywiście się nie odnosi ona do konkretnej grupy ludzi.

I nie ukrywam, że przy niektórych pytaniach miałem wątpliwości, co zaznaczyć.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 17:03 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Morrigan Polanski
Jeśli chodzi o mnie, wątpliwości wzbudza określenie SL mianem "symulacji", ale ja trochę inna szkoła jestem i bywam nawiedzona ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 19:42 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
nick w SL: Madelaine Sautereau
Możecie mi zarzucić, że na siłę usiłuję się odmładzać, ale uważam, że podział wieku powinien być przeciągnięty dalej. Wrzucanie do jednego worka 30- i 60latków korzystających z Internetu (i oczywiście bywających w SL, znam co najmniej 3 osoby koło sześdziesiątki) uważam za nieporozumienie.

Dalej będę się czepiać na bieżąco, póki co jestem na drugiej stronie ;)

Morri, wolę symulację od gry 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 21:02 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Blanca Carter
Problem z takimi ankietami jest ogromny gdy w skali 1-4 nie ma naszej opini, nawet czesci naszej opinii;)

"Cieszę się, że rozwój technologiczny i kulturowy ludzkości zmierza do przeniesienia jak największej części naszego życia w wymiar cyberprzestrzeni."

mozliwe odowiedzi:
1 - zdecydowanie się nie zgadzam.
2 - raczej się nie zgadzam.
3 - nie mam zdania.
4 - raczej sie zgadzam

5- zdecydowanie się zgadzam.
A ja sie ani nie ciesze, ani nie nie zgadzam-PYTANIA SA TENDENCYJNE!!!;)
"To dobrze, że Cyberprzestrzeń jest miejscem gdzie ludzie mogą się wyszaleć i dać upust swoim skrytym pragnieniom."

a ja na to "To dobrze,ze kazdy obywatel ma buty i w nich chodzi,swietnie gdy kopie nimi w mur":p

OOOOO moze nie mam doswiadczenia(chyba pierwszy raz wypelniam ankiete) - ale polecam pytania 36-47!!!
niesamowite!!!:)ale chyba tak juz jest z ankietami? glupiec i madrala odpowiedza to samo na "lubisz klor zielony"?;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 22:37 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Blanca Carter napisał(a):
"Cieszę się, że rozwój technologiczny i kulturowy ludzkości zmierza do przeniesienia jak największej części naszego życia w wymiar cyberprzestrzeni."

(...)
A ja sie ani nie ciesze, ani nie nie zgadzam-PYTANIA SA TENDENCYJNE!!!;)

Też zawahałam się przy tym pytaniu. A dalsze mnie zaskakiwały jeszcze bardziej, uznałam odpowiadając (szczerze i w zgodzie z sumieniem ;) ), że jestem osobą niespójną, chwiejną emocjonalnie i bez jasno sprecyzowanych poglądów na życie i samą siebie.

Kurcze, a może po prostu rzeczywiście jestem?... 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 23:28 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Darnok Quar
do ankiety jeszcze nie zagladalem - przyznam sie bez bicia
ale do paru rzeczy w poscie chcialbym sie odniesc
roznice w 'percepcji swiata' pokoleń - nie sadze by kiedykolwiek byly spowodowane zmianami w rzeczywistosci, a nawet tak donioslym zdarzeniem :-P jakim jest 'powszechnosc' internetu, raczej winilbym hormony, fizjologie i wiek - z jednej strony doswiadczenie, z drugiej 'sparzenie', z trzeciej skostnienie, z czwartej gowniarstwo i takie tam jeszcze inne zmieniajace sie stany
zmian w formie komunikacji bym sie nie czepial, ale i bez internetu, komunikacja stawalby sie coraz bardziej leniwa i skrotowa, bylo to widoczne jescze przed 'internetem'
sadze, ze pojecie 'wirtualizacji' bez okreslenia co sie ma na mysli, jest skrajnie niejasne, dla mnie nie jest to pojecie zrozumiale samo przez sie, dzis, wbrew znaczeniu slowa, zwykle rozumiane jako cos co w swiecie naprawde nie istnieje
ogolne moje odczucie jest takie
'wiele krzyku o nic'
podobnie mozna toczyc dyskusje jak telewizor i telefon zmienil czlowieka i jego stosunek do innych ludzi
a dyskusje o tym, jak po ogladaniu kreskowek dzieci skakaly w przepaści sadzac, ze z miazgi sie wyprostuja, juz byly

raczej trzeba by odpowiedziec na pytanie - dlaczego/czy autor sadzi, ze cos sie zmienia ze wzgledu na 'wirtualizacje', co by te slowo znaczyc nie mialo
i uchwycenie tego co rozni oba swiaty, wychwycenie roznic moze pomoglo by odpowiedziec na pytanie o nastepstwa, takze psychiczne
sam, nie widze w 'wirtualizacji' nic co mialo by jakos zmienic czlowieka, sposob postrzegania swiata czy jego stosunek do innych ludzi
ot - jeszcze jedna nisza jakich wiele, jednym bedzie pasowala lepiej, drugim gorzej
powoduje wzrost szans jednych (w tym co tam sobie wymyslili), spadek szans innych
fajna, dopóki troche mniej tloczna i dopoki bardziej jest miejscem zabawy niz pracy

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 28 Lis 2009, 23:46 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Darnok napisał(a):
podobnie mozna toczyc dyskusje jak telewizor i telefon zmienil czlowieka i jego stosunek do innych ludzi

Tak mi się przypomniało, nie do końca na temat ;)
Dawno oglądana w tv rozmowa jakiejś pani dziennikarki z jakimś panem profesorem (historykiem, socjologiem, nie pamiętam). O tym jak to zdobycze cywilizacji rozleniwiają nasz umysł. Argument pani: dzisiaj o niczym nie musimy pamiętać, wszystko można zapisać, komputer przypomni, telefon sam wybierze numer itd.
I rozkosznie uśmiechnięte pytanie pana: Proszę pani, ale co musieli pamiętać ludzie 200-300 lat temu i dalej? Nie musieli dzwonić, nie używali kart płatniczych, mieli mniej znajomych. List wysyłało się prosto - pisało się na kopercie imię, nazwisko i miejscowość, itd.
Ech, to nasze poczucie wyjątkowości. Jakoś trudno nam się pogodzić z tym, że umysły nam nie rosną wraz z przyrostem GB na twardych dyskach naszych komputerów, tyle samo rozumu mieliśmy 20, 200 i 2000 lat temu. I wcześniej też ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Lis 2009, 00:01 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Blanca Carter
tak, tak...
Mad moj dziadek pamietal dokladnie kazda date! miesiac po miesiacu, czsami dokladniej
- nolens volens mi zostalo..;)))haha!
wypelnilam ankiete
nadal uwazam,ze jest adresowana do swirow oraz ludzi o aktywnej "niebystrej stronie mozgu", w sumie nie wiem czy powinno sie na tej odstawie jakakolwiek prace pisac (bez urazy malone)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Lis 2009, 01:40 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Tak się lekko odniosę do postu Darnoka.

Pierwszym tekstem, który został wydobyty przez archeologów i odczytany z egipskich hieroglifów była wzmianka o młodzieży. Tekst nie różnił się w swej opinii od dzisiejszych na temat młodzieży. Zatem wychodzi z tego, że nie technologie zmieniły człowieka.

A ankieta może być skierowana do każdego, chociaż fakt - w paru pytaniach brakowało typowo pośreniej odpowiedzi. Przy niektórych miałem problem z wyborem, bo widziałem odpowiedź dokładnie pośrodku, a w ankiecie takowej nie było czasem. Nie oznacza to, iż ankieta jest zła. Odnosi się ona do psychiki ludzkiej niż do selekcjonowania społeczeństwa. Pewnie rok temu inaczej bym na niektóre pytania odpowiedział. Pewnie za rok też inne mogłyby być.

A ja chyba dopiero w dwóch ankietach, które tu na forum były, udzieliłem odpowiedzi (ta była tą drugą).

Pozdrawiam i życzę obronionej pracy magisterskiej.

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso