Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 01:05 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
nick w SL: Madelaine Sautereau
Jakie piękne... jak to się nazywa? Aaaa, już wiem. Zagajenie :D

secondwips napisał(a):
Dobrym podsumowaniem tych poglądów może być artykuł z GW Nie ma trzeciego życia.

Ten kotlet jest cokolwiek nieświeży, o artykule rozmawialiśmy na forum w styczniu tego roku: viewtopic.php?f=30&t=5925.

secondwips napisał(a):
w latach 2008-2010 zamknięto kilkanaście polskich regionów, liczba polskich użytkowników to około 17 tys osób, z czego aktywnych na pewno jest kilkakrotnie mniej i jest to raczej zamknięta społeczność. Zainteresowanie SL przez media poza rokiem 2007 jest w zasadzie zerowe i wg mnie przyszłość Second Life w Polsce toczy się niestety, ale po równi pochyłej.

O tym piszemy w tej chwili w co najmniej jednym wątku, którego - ze względu na porę oraz "bo nie" - nie chce mi się teraz szukać.

Tak czy inaczej polecam pobieżne chociażby zapoznanie się z tym, o czym tu prowadzimy rozmowy, przed rozpoczęciem wielkiej dyskusji 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 01:28 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2008
nick w SL: secondwips
Masz racje, prościej będzie jak się przyłącze do jakiejś dyskusji :)

Temat w takim razie do usunięcia

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 01:35 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2008
A co sądzicie o OpenSimie? Darmowy, o podobnych możliwościach, a wg mnie nawet o wiele większych, szczególnie pod kątem biznesowym. W ogóle uważam, że wirtualny świat i biznes można jednak połączyć i to z bardzo dobrym skutkiem.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 02:58 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
nick w SL: Jacek Shuftan
Cytuj:
A co sądzicie o OpenSimie? Darmowy, o podobnych możliwościach, a wg mnie nawet o wiele większych, szczególnie pod kątem biznesowym.

Jakos tak mi sie to skojarzylo z Facebookiem. Oprogramowanie prawie identyczne do FB, nawet skorka jest zblizona, kosztuje 180 US. Mozna sobie kupic, postawic na wlasnym serwerze i miec FB, nawet z rozszerzonymi mozliwosciami. Tylko co z tego?
Cytuj:
W ogóle uważam, że wirtualny świat i biznes można jednak połączyć i to z bardzo dobrym skutkiem.

No wlasnie, jak? Czekamy wszyscy na wersje SL pod przegladarki, to moze byc jakis przelom we wspolpracy z biznesem. Zamiast robic strone www, mozna sobie bedzie postawic interaktywna siedzibe w 3D. Moze sie przyjmie, moze nie? Zobaczymy.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 03:30 
Dołączenie:
Październik 2010
Takie pytanie o przyszłość SL nie ma dużego sensu. Wszystko zależy od tego na jaką przyszłość liczysz. Jeśli myślisz podobnie jak ten Cezary, który był strasznie zawiedziony, że nikt nie zamawia jego SIMów, to tak, SL nie ma takiej przyszłości. Budowanie przez realowe firmy siedzib w SL tylko po to, żeby stały i nikt ich nie odwiedzał nie ma żadnego sensu i od początku było zwykłą głupotą.

I to by było na tyle. Tylko takiej przyszłości nie ma SL. Nawet jeśli w SL będzie 10 razy więcej użytkowników, to miejsca gdzie nic się nie dzieje z banerem "wielkiej międzynarodowej firmy" będą i tak świeciły pustkami i nigdy nie będą się opłacać jeśli nic nie oferują. Ten artykuł w GW to zwykłe zakłamywanie rzeczywistości, napisane z perspektywy sprzedawcy marchewki, któremu spadły dochody i który twierdzi, że np. miasto Londyn nie ma racji bytu bo tam nikt nie kupuję marchewki - śmieszne i nieprawdziwe.

Jeśli zaś chodzi o elektroniczną rozrywkę i spotykanie się, rozmawianie z ludźmi i ogólnie rzecz biorąc miłe spędzanie czasu w internecie, bo to jest główna cecha i zaleta SL, do tego jest stworzony a nie do korporacyjnego biznesu, to ma raczej świetlaną przyszłość. No chyba, że ktoś woli uprawiać farmę na Facebooku, grać w setną odsłonę Call of Duty czy gadać z kolegą na Skype, póki co nie ma za wielu ciekawych alternatyw i niczego o lepszych czy podobnych możliwościach.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 06:36 
Moderator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2008
nick w SL: Nemesis Igaly
Jacek napisał(a):
Zamiast robic strone www, mozna sobie bedzie postawic interaktywna siedzibe w 3D. Moze sie przyjmie, moze nie?
Pomysł ciekawy. Tylko czy ograniczenie do 60min będzie też poza betą? ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 08:27 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Nic nowego państwo nie odkryło. wiadomo od lat, że OpenSim jest darmowy i można tam prowadzić biznes. Tylko komu chce się kupować serwer i rejestrować na OSGrid, by udostępniać swój region OpenSim?

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 19:19 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2008
projekt napisał(a):
Nic nowego państwo nie odkryło. wiadomo od lat, że OpenSim jest darmowy i można tam prowadzić biznes. Tylko komu chce się kupować serwer i rejestrować na OSGrid, by udostępniać swój region OpenSim?

A po co kupować serwer jak można go z powodzeniem uruchomić na własnym komputerze albo jakimś innym przeznaczonym tylko do tego celu?
I po co rejestrować się do OSGrid jak można swój region udostępniać samodzielnie?

A wracając do problemu połączenia wirtualnego świata i biznesu... Jeśli to ma polegać tak jak wcześniej było mówione na postawieniu wirtualnej siedziby, gdzie tylko wiatr hula, ewentualnie jakiś billboardach reklamowych czy wirtualnej sprzedaży produktów i usług to faktycznie jest pomysł bezsensowny. Skopiowanie wzorców z Ameryki nijak się ma do naszego kraju, a i liczba potencjalnych odbiorców znacznie mniejsza (trzeba jednak oddać że łączna wartość transakcji w SL jest imponująca).
Moim zdaniem (pewnie teraz większości z Was się narażę za co z góry przepraszam :P) traktowanie SL jako miejsca gdzie można sobie fajnie ubrać swojego awatara, kupić mu fajną biżuterie, czy pójść do wirtualnego pubu z wirtualnymi znajomymi jest po prostu trochę śmieszne. Jak przeglądałem blogi o modzie w SL to się za głowę łapałem niestety. Nikt chyba nie zaprzeczy, że radość z nowej sukienki czy wypitego piwka ze znajomymi jest większa jednak w prawdziwym życiu. Dlatego uważam że takie ograniczenie zastosowania SL jest dla niego samego po prostu krzywdzące.
Czy zatem można jakoś inaczej wykorzystać to środowisko? Wg mnie tak, ale w sposób przemyślany i kreatywny. A jeżeli do tego dodamy wsparcie technologii informatycznych to możliwości stają się w zasadzie nieograniczone.

Żeby nie być gołosłownym może jakiś przykład:
Wyobraźcie sobie np wirtualny model urzędu miejskiego, a dokładnie biura obsługi interesantów. Każdy użytkownik za pomocą swojego awatara może przyjść tam, załatwić sprawę w identyczny sposób jak w prawdziwym urzędzie, pobrać dokumenty, porozmawiać z urzędnikiem itd. Czy taki wirtualny urząd może mieć więcej zalet niż portal internetowy? Wg mnie może, bo m.in. możemy porozmawiać "na żywo" z urzędnikiem, możemy wcześniej zobaczyć przy jakim okienku co się załatwia (ilu z nas doświadcza panicznej niemocy po wejściu do urzędu :P), możemy porozmawiać z innymi beneficjentami, kończąc na udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych.

Podsumowując - SL to przede wszystkim forma rozrywki i tego nie neguje bo tak jest i koniec kropka. Ale może być także narzędziem pomocnym w wielu obszarach, nie tylko komercyjnych. Jeśli zrobienie czegoś w SL (lub Opensimie, którego jestem sympatykiem) niesie dodatkowe korzyści w stosunku do witryny internetowej, to jest to pomysł warty rozważenia. A nie tylko przysłowiowa sukienka na awatarze... (Przepraszam, musiałem :P)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 19:24 
Dołączenie:
Lipiec 2008
Aby pominąć OSGrid musiałbyś znać moje hasło do awatara, abym mógł się na Twój region dostać. Chyba, że potrafisz stronę www odpalić jednocześnie z OpenSimem na swoim komputerze, to wtedy może zajrzę. Przy czym ten komputer musi być non stop włączony razem z OpenSimem.

A co do Twojego przykładu, to taki wirtualny urząd może być pomocny w komunikacji z pracownikiem, a dokumenty można pobrać ze strony www w postaci pliku pdf, do której to strony można wykorzystać obiekt w SL, aby tam wyświetlić daną witrynę z urzędem.

Właściwie to w SL można nawet pracę w IBM dostać, bo taka forma rozmowy kwalifikacyjnej jest podobno u nich też stosowana. Tylko trzeba znać język angielski.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 19:42 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Luty 2007
nick w SL: Jacek Shuftan
wrocmy jeszcze do OSow, bo przyszło mi pare myśli do głowy. Wbrew pozorom nie są one wcale aż takie tanie. Oczywiście koszt serwera jest znikomy, ale:
- postawienie swojego OSa to ładnych pare dni roboty i mnóstwo wiedzy. W przypadku SIMu LL nie musimy sie o to martwić.
- słyszałem ze oprogramowanie OSow jest dużo bardzej zawodne od lindenowskiego i np pojawiają sie poważne problemy ze skryptami.
- i przede wszystkim, OS jest pusty, tam nie ma nic! Musimy spędzić cały dzien aby zrobić rzecz, ktora w SL kupimy za złotówkę. Żaden kreator nie przeniesie przecież swoich obiektów na prywatny serwer, a jeśli nawet to i tak zarząda milionów bo to prawie tak jakby sprzedał obiekty z full perm.

Wg mnie OSy na obecnym etapie są raczej dla hobbystow, ale kto wie co będzie kiedyś?

Całkowicie zgadzam sie z tym ci piszesz o biznesowym użyciu SL. Nie tylko ja tak myśle, Lindeni tez chcieli iść ta droga ale wychodzi klapa. Ludzie biznesu i administracji po prostu tego nie chcą:(
Kiedyś głównym ograniczeniem była nauka obsługi SL, rzecz praktycznie nie do przeskoczenia np dla przeciętnego petenta urzędu.
Dlatego tak wielkie nadzieje wszyscy wiążą z Sl w przeglądarce.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 20:18 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2008
Co do postu project:
Każdy na swoim regionie może przecież udostępnić dane(login i hasło) kilku kont lub wyłączyć konieczność wymagania hasła, aby każdy mógł się zalogować. Co ko komputera chodzącego cały dzień to po pierwsze region nie musi być dostępny 24h na dobę przecież, po drugie komputery w domach i tak chodzą przeważnie non stop, a po trzecie można postawić sobie mały komputerek tylko do opensima co rozwiązaniem jest i tak tańszym niż wynajem terenu w SL.

Co do wirtualnego urzędu - jeśli coś można zrobić tak samo w wirtualnym świecie czy za pomocą witryny www, to ta druga technologia ma znaczną przewagę bo jest prostsza, popularniejsza i mniej czasochłonna. Dlatego same wyświetlanie dokumentów, prezentacji itd w SL to za mało. Konieczne jest wykorzystanie interakcji z innymi użytkownikami czy obiektami, żeby to było coś więcej niż można przedstawić za pomocą zwykłej strony.

A co do IBM, to można także wspomnieć o utworzeniu z wykorzystaniem Opensima wirtualnego centrum skupiającego serwery rozsiane fizycznie po wielu pomieszczeniach, co ułatwia monitorowanie ich stanu oraz szybszą reakcję na wszelkie nieprawidłowości przez administratorów (link do artykułu www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/23565.wss)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 20:24 
Dołączenie:
Lipiec 2008
Strona www nie zawsze daje tę szybką interwencję. Na takim serwerze można dokumenty przechowywać, a w SL zrobić tylko odnośniki do odpowiednich. No i w SL pracownik prowadzi rozmowę na żywo z interesantami.

A w domu non stop komputera np. nie zostawię, bo rachunki za prąd wtedy byłyby... troszkę duże, a nawet za bardzo. Ale fakt - jest to tańsze niż wykup wyspy u LL.

A skoro już w tj tematyce, to czy najnowszą wersję serwera OpenSimu posiadasz odpowiednio skonfigurowaną, by ktoś z zewnątrz mógł na niego wejść? Bo ja jakoś nie mogę się połapać w tych plikach konfiguracyjnych, bo jest ich chyba z 6, a poprzednie wersje miały tylko 1 plik.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 20:47 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Listopad 2008
Co do postu Jacka:

Nie do końca się z tobą zgodzę na temat opinii o Opensimie, gdyż:
- podstawowa konfiguracja Opensima, tak aby po prostu się uruchomił posiadając tutorial po polsku (nawet nie wiem czy jest taki) nie jest aż tak skomplikowaną czynnością
- nie ma co ukrywać że to LL wyznacza trendy w rozwoju wirtualnych światów, Opensim tak naprawdę kopiuje z pewnym opóźnieniem ich rozwiązania (oczywiście jest to pewnie uogólnienie). Jednak problem zawodności nie jest aż tak duży, a przede wszystkim OS jest bardzo szybko rozwijany.
- co do tego że os jest pusty to ok - jeśli traktujemy SL jedynie jako formę rozrywki to faktycznie lepiej sobie kupić gotowe obiekty i móc się nimi cieszyć od razu. Ale nie ukrywam, że mnie bardziej interesuje wykorzystanie komercyjne OS i tu uważam, że posiada on większe możliwości :)
Cytuj:
Ludzie biznesu i administracji po prostu tego nie chcą:(

Też tak mi się wydawało, ale zaczynam widzieć światełko w tunelu.
Jest taka teoria cyklu popularności nowych technologii, którą obrazuje krzywa Gartnera. W skrócie, po pierwszym zachłyśnięciem (w Polsce był to rok 2007) następuje gwałtowny spadek popularności (2008 - obecnie), by wreszcie dojść do fazy stabilnego wzrostu, do której mam nadzieje powoli zmierzamy, a jej początkiem może być wąłsnie przekonanie przedsiębiorców do wykorzystania tej technologii. Ale wiadomo wszystko co jest nowe i innowacyjne spotyka sie z naturalnym oporem :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 20:58 
Dołączenie:
Lipiec 2008
secondwips napisał(a):
- podstawowa konfiguracja Opensima, tak aby po prostu się uruchomił posiadając tutorial po polsku (nawet nie wiem czy jest taki) nie jest aż tak skomplikowaną czynnością

http://opensim.pl

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 22 Lis 2010, 21:10 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Morrigan Polanski
Wąsko rozumujesz, kolego. Znam wiele postaci, które od wirtualnych sukienek i blogów o modzie przeszły do samodzielnego tworzenia ciuchów, poznały w ten sposób programy graficzne i zaczęły tworzyć niesamowite rzeczy. Albo poprzez prowadzenie takich blogów odkryły w sobie żyłkę i zaczęły pisywać do RLowych gazet.

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso