Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 05 Gru 2008, 10:04 
Moderator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2008
Posty: 1517
nick w SL: Anulka Zimminy
Eksperyment szwedzkich badaczy pozwala ludziom oderwać się od własnego ciała

Czy można spojrzeć na siebie oczami innych? "Wyjść z siebie i stanąć obok"? A może uścisnąć samemu sobie dłoń czy też zobaczyć, jak ktoś wbija nam nóż prosto w brzuch? Co moglibyśmy wtedy poczuć – zastanawiali się naukowcy z renomowanego Karolinska Institutet.

– Interesowały nas klasyczne kwestie, którymi od stuleci zajmują się także psychologia i filozofia: dlaczego czujemy, że ja to moje ciało – wyjaśnia Henrik Ehrsson kierujący zespołem. – Aby zbadać to naukowo, musieliśmy oszukać percepcję.

Zabrano się do tego, zakładając kamery wideo na głowy plastikowych manekinów. Okulary z ekranami, na których wyświetlano obraz z kamer, wdziali uczestnicy eksperymentu. W testach wzięło udział 87 ochotników. Wyniki opisuje "PLoS One".

Pierwsza faza eksperymentu miała przyzwyczaić uczestników do świadomości, że znajdują się "poza ciałem". Kamery na głowie manekina skierowane były w dół, na brzuch, i tak samo mieli skierować swoje gogle badani. Naukowcy dotykali flamastrem brzucha zarówno człowieka, jak i manekina. Celem tej części testu było oszukanie zmysłów ludzi – czuli dotyk na własnym ciele, jednak widzieli ciało manekina.

Kolejny etap był trudniejszy – naukowcy... przesuwali nóż po plastikowym ciele, co ok. 70 – 80 proc. badanych odczuwało jako bezpośredni atak. W porównaniu z tym ostatnia faza eksperymentu była przyjemna. Badanych podzielono na pary, a każdy dostał kamery na głowę. Jednak okulary z wyświetlaczami otrzymywał partner. W ten sposób stworzono iluzję uścisku dłoni z samym sobą.

Najważniejszy wynik tych badań to stwierdzenie, że w takich warunkach ludzie gotowi są postrzegać ciało innego człowieka jako własne. I nie ma znaczenia płeć, wiek, a nawet fakt, że ciało to należy do manekina.

"Te badania mają fundamentalne znaczenie, ponieważ wskazują, że to procesy percepcji sprawiają, iż identyfikujemy się z własnym ciałem" – uważają Szwedzi. Ehrsson sądzi, że takie techniki znajdą zastosowanie m.in. w grach wideo podobnych do "Second Life".


Publikacja za
Rzeczpospolita


Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 05 Gru 2008, 15:17 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Wrzesień 2008
Posty: 580
nick w SL: Private.
Właśnie! I jakby były okularki do SL to tak byśmy się czuli! Że awatar to my :D

O ile mimo braku okularków tak nie czujemy troszeczkę... ;)


Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 06 Gru 2008, 13:45 
Dołączenie:
Lipiec 2008
Posty: 3307
nick w SL: MaxJames Chemistry
Ja widzę związek z SL. Człowiek długo przebywa w wirtualnym świecie, iż postrzegane działania na jego awatarze zaczyna on odczuwac, jakby były one na jego włąsnym ciele. Zaczyna czuć temperaturę, widząc tylko otoczenie awatara, zaczyna czuć ból, kiedy ktoś go popchnie itp.

Badania naukowców udowadnają, iż to, co widzi i rejestruje mózg, można oszukąc w prosty sposób, czyli zmienić postrzeganie swojego i czyjegoś ciała. Skoro nawet działania namanekinie były przez ludzi odczuwane jak działania na nich samych, to chyba już o czymś świadczy.

Matrix się naprawdę zbliża do nas.


Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 11 Gru 2008, 17:25 
Dołączenie:
Listopad 2008
Posty: 12
zgadza się 8-) 10lat temu gdybyś powiedział że powstanie procesor o tzw rdzeniach i że jeden rdzeń ma aż ok 2000 MHZ to by wysłali do psychiatryka w tamtych czasach procki nie przekraczały
200 MHZ a teraz Chiny planują do 2010 wprowadzić 64 rdzeniowe procki za pół roku wejdzie 8 rdzeniowy. W ciagu 10 lat gry komputerowe będą miały taką grafe jak niemal RL( z resztą już prawie mają jak ustawisz na najwyższe obroty przykłady: GTA 4, NFS underecorver, FARCRY 2 hehe żeby ustawić tą gierkę na najlepszą grafę to musisz czekać pół roku na nową karte graficzną takie ma wymagania ta gierka) do tego już można kupić monitory HMD najtańsze za ok 2500 zł. NA discovery w ,,spojrzenie w przyszłość'' był gość który stworzył ogromną kule weszedł do niej ustawił czujnik nałożył na siebie monitor HMD i widział wirtualną rzeczywistość. Machał ręką to jego cyber ręka też naśladowałą jego ruchy itd. Lepiej nie mówić co będzie za 5 czy 10 lat może się okazać że jakieś dwa kamikadze kraje będą na siebie zrzucać atomówki, Technika może się zwolnić bo może powstać kolejny kryzys ruscy powiedzieli STOP! przesyłaniu surowców np Polsce czy Ukrainie itd itp ogólnie jak narazie trzeba żyć realem i nie myśleć o czasoprzestrzeni

[ Dodano: 2008-12-11, 18:22 ]
apropo zbliżającego się matrixa :mrgreen:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bezd ... 58866.html


Ostatnio edytowany przez lukaszhehe, 11 Gru 2008, 17:34, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

OdpowiedzKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Panel
Góra
Skocz do:  
cron
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso