Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 16:02 
Dołączenie:
Sierpień 2007
Myślę ,że (nie tylko ja) powinniście znać pewna historie o naszym młodym (14 lat) forumowym koledze sebag67 (nick na sl: SebastianPL Rawicz), ten założyciel słynnego tematu "Nalot". Otóż odkrył on ,jak można kraść rzeczy z vendorow typu reseller. Jak widać ,zal by bylo nie wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Zaczął kraść karmę dla popularnych ostatnio kur w sl i sprzedawał taniej. Dorobił się na tym wielu tysięcy Lindenów. Dalej próbował sprzedawać zarobione lindeny np na allegro, to przykład jego aukcji:
Cytuj:
Mam na sprzedaz 13 000$l po cenie 150zl. Lindeny sa z zaufanego zrodla, sprzedalem juz ponad 50 000$L i wszystko bylo ok. Przed zakupem prosze o kontakt w second life - SebastianPL Rawicz, lub gg:5878836 w czasie rozmowy ustalimy warunki zakupu oraz podam dane do platnosci(mbank). W razie sporow dowodem przeslania lindenow bedzie zrzut ekranu z listy moich transakcji na secondlife.com

Jednak konto Sebastiana zostało zablokowane na SL. Myslac ,ze nie ma już nic do stracenia postanowił się podzielić wiedzą z innymi na swoim blogu (ciach), gdzie też przyznał się do kradzieży i całego procederu.

Ja rozmawiałem z twórcami tych kur w sprawie tego blogu, oni już go znali ,ale nie wiedzieli ze Sebastian ma 14 lat. Pisali ze straty jakie maja przez Sebastiana i chyba tez jego blog sięgnęły 3000$ i myśleli o powiadomieniu FBI. Byli zdeterminowani ,aby ktoś został złapany dla przykładu dla innych , że nie wszystko w sl to zabawa itd. Teraz jak juz wiedza ze ma 14 lat i jest z Polski , to dalsza decyzja juz nalezy do nich co z tym z robią, a o reszte danych osobowych nie trudno. Vendory te od kur juz zostaly zabezpieczone, ale na sl pewnie mozna znalezc inne vendory podatne na ten sposob. Obecnie Sebastian ma na sl inne konto , ale moze byc nadal taki "przedsiebiorczy" , wiec uwazajcie od kogo bierzecie lindeny. Jego danych podac nie moge bo taki regulamin forum, ale ze to 14 letni Sebastian G. to chyba moge napisac :)

Ostatnio edytowany przez Madelaine 07 Maj 2010, 15:35, edytowano w sumie 2 razy
usunięcie linku do pirackiego bloga

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:18 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2008
nick w SL: Shilla Hax
Jeśli to prawda, to mamy kolejny dowód na to, jak "przedsiębiorczą" mamy młodzież. Nie rozumiem tylko, dlaczego tak chętnie żerują na innych. Nie jest to ani fajne, ani pomysłowe. O ile bardziej pomysłowe jest stworzenie czegoś od początku, do końca swojego i czerpanie z tego zysków, a i satysfakcja znacznie większa.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:21 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Morrigan Polanski
Sądzę, że zamiast postowania tego na forum przydało by się zgłosić bloga do zamknięcia.

Proszę Moderatorek, można usunąć link, zanim skorzystają z niego inni "przedsiębiorczy"?

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:28 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Sierpień 2007
nick w SL: WoodPaker Barbosa
Hmmm..
Zdolny chlopak. Szkoda tylkom, ze swoja wiedze spozytkowal w niecnym celu :/

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:30 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Styczeń 2009
nick w SL: Takeru M.
No to sie chłopak dorobił na cudzej pracy.Eh ta dzisiejsza młodzież....A blog jak był tak jest i nadal.A tak btw skoro sam sie przyznał i jest to nawet w necie czemu właściciele tych vendorów nie zgłoszą tego na policje?Jak by nie patrzeć 3000$ dolców piechotą nie chodzi.No tak to że ma 14 lat to wie już cała polska ... ale co tak na prawde można mu zrobić?Osoba w tym wieku jest praktycznie bezkarna co najwyrzej może dostac dozór prokuratora i tyle...

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:42 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
nick w SL: Madelaine Sautereau
Młodzieniec reklamował się kilka (-naście?) tygodni temu na chacie grupy Polish Community, oferując za darmo copy bota. Odbyła się nawet krótka dyskusja na temat złodziejstwa, ale głosy przeciw zostały zakrzyczane przez zwolenników "wolności" w SL.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:44 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
Podziękowała za "CIACH".

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:49 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Swoją drogą wróżę panu Rawiczowi karierę polityczną. Już był jeden taki, co od ziarna zaczynał 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 17:53 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Sierpień 2007
nick w SL: WoodPaker Barbosa
Czyli mozna mu wrozyc takze duzej ilosci pobytow na solarium?

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 20:05 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Ja bym zaproponował, by zgłosić do właściciela serwera, gdzie jest blog, by tenże blog zablokować, skoro tutaj mamy do czynienia z sumami rzędu tysięcy dolarów.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 20:15 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
Pisałam o tym parę postów wcześniej. Blog leży na Blogspot.com, nie zgłaszałam tam nigdy żadnych nielegalnych treści.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 20:58 
Dołączenie:
Lipiec 2008
Może czas to zrobić. Mogę się podpisać pod wiadomością.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 21:16 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
Zaglądałam tam, ale nie mogę rozpracować kategorii. Wygląda na to, że "piractwo" mogą zgłaszać tylko bezpośrednio pokrzywdzeni.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 22:00 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Blanca Carter
Nie on jeden,nie on jeden- kiedy pytam o cene jakiegos programu (typu PS,Z-brush,Poser)ktoregokolwiek z sl-owych kolegow- kolezanek informatykow poslugujacych sie nimi , zawsze czekam jakies 10 minut na odpowiedz (czas sprawdzenia na stronie producenta badz sprzedawcy(?)Wiekszosc osob z polskiego SL posluguje sie takimi- sama sie poslugiwalam:p
Innymi slowy- okradac panstwo badz przedsiebiorstwo jest ok- okradac biednego tworce wirtualnego zboza jest be;) nie do konca zgadzam sie z tego typu filozosia;)HIPOKRYZJA!
Szkoda,ze ten mlody, utalentowany czlowiek wlasnie tego dokonal, wlasnie tak zarabial..wielka szkoda, bo nie sadze by w tym wieku przechodzilo sie swiadomie na strone "czarnej hakerskiej mocy"
Kto wie, moze ktos sie zaopiekuje tym zywicielem pikselowych kur i ominie go kariera polityczna?;) mam nadzieje!
Byl bardzo irytujacym "czatowiczem" na grupie Cp- ale heh teraz mi go brakuje!
PS. Kto z Was posluguje sie legalnymi programami?, szczegolnie tymi pomocnymi w tworzeniu w SL;)A moze tworca tego watku?;)
(ok, chwytam za piorunochron;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 22:29 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Ankh Boa
Cytuj:
Kto z Was posluguje sie legalnymi programami?, szczegolnie tymi pomocnymi w tworzeniu w SL;)

Ja :) głównie tymi darmowymi :P A Windowsy mam naprawdę legalne.

Ale ja nawet jak mam do przejechania 1 przystanek komunikacją miejską, to tylko z biletem. Lata już nie te i serce coraz słabsze, więc staram się nie narażać na niepotrzebne stresy :)

Wstręt do zakupu legalnego oprogramowania, muzyki czy filmów jest chyba naszą kolejną cechą narodową.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 22:52 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Blanca Carter napisał(a):
PS. Kto z Was posluguje sie legalnymi programami?, szczegolnie tymi pomocnymi w tworzeniu w SL;)A moze tworca tego watku?;)

To off top, poza tym już to mówiłam, ale z przyjemnością powtórzę: JA.
Ba, nawet mp3, które mam w komputerze, zrobiłam z własnych płyt, kupionych w sklepie.

I co, teraz mogę dalej mówić, że nie popieram złodziejstwa i piractwa, nie tylko w SL? 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 23:34 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Darnok Quar
Dziecko ukradło pieniądze - no bo z powietrza się nie wzięły, te złotówki co kazał sobie przelewać i tyle.
Nie ma tu miejsca na dyskusję nad cechami narodowymi. Raczej nad wychowaniem z nastawieniem na cwane zrobienie pieniędzy jako wzorem :D
Nie sympatyczne dziecko, zważywszy niedawny komentarz na forum tyczący frajerów co za 50LS w slowych barach pracują, ale dziecko, które nadymamy, tyle o nim dyskutując
co do zdolności, nie potrafię ocenić, na ile 'chytry' to był pomysł, ale nie jestem zwolennikiem uważania, że zdolnym wolno więcej, :D
filmy i muzyka ściągane z sieci to nie to samo, ale i nie ta dyskusja

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 23:39 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
Ok, super-jak zawsze odzywaja se Ci, ktorzy nie- cala reszta bez skazy.Nie sadze by byl to off top- mowimy o mlodziencu ,ktory kradl wirtualne dobro-pomowmy o straszych, ktorzy robia to samo- bo mozliwym jest,ze posluzyli mu za przyklad
Cytuj:
filmy i muzyka ściągane z sieci to nie to samo, ale i nie ta dyskusja

Nieee zdecydowanie nie to samo- wartosc wirualnego ziarna prewyzsza znacznie jakies nedzne slowa i nuty brzeczymuzykow, jaaasne

Ostatnio edytowany przez Madelaine, 30 Paź 2009, 00:04, edytowano w sumie 1 raz
prawie dobrze z tym cytowaniem ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 29 Paź 2009, 23:54 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
:) nie, nie wirtualne ziarna
sciaganie muzyki i filmow jest ciagle jeszcze dyskutowane w kategoriach takich jak pożyczenie znajomemu kupionej książki, i nie służy robieniu pieniędzy.
opisana sytuacja jest taka, jak pirata, który powiela film a potem go sprzedaje na bazarze za czesc ceny
to nie jest to samo
chlopak wzbogacił się o realne pieniądze, które nie zostały wygenerowane żadnym cudem ekonomii, tylko zostały zabrane tym specjalistom od kurzej karmy :D
z programami też trochę tak jest, że rozmiar zbrodni zależy od tego czy zostały wykorzystane do robienia pieniędzy
wówczas to już nawet wypada zapłacić a nie tylko prawo tego wymaga :D :D

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 00:16 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
Darnok zaokraglasz rogi!:)
Ps - Maad - powinno dzialac cytowanie- nie wiem ta materia robi mi psikusy no;)popracuje jeszcze nad tym:)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 00:36 
Dołączenie:
Lipiec 2008
W wątku mamy do czynienia z okradaniem z pieniędzy i to na dość duża skalę.

Kupowanie oryginalnych płyt i przerabianie ich na mp3 bez rozpowszechniania jest zgodne z prawem, ponieważ jest to wykonywanie kopii na użytek własny bez korzyści materialnej.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 00:49 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
nick w SL: Ankh Boa
Okradaniem z pieniędzy jest także kupowanie pirackiej płyty za 10 zł na bazarze. Myślę, że okradaniem jest także darmowe ściąganie plików z netu, tych, które są do nabycia w sklepie za realne pieniądze. Tak, więc wielkiej różnicy chyba nie ma.

Chodzi oczywiście o sam fakt, bo kwestia piekielnie drogich CD, DVD i oprogramowania, często jakby niewspółmiernie drogich do jakości i funkcjonalności, to już zupełnie inna bajka.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 01:06 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2009
moim zdaniem roznica jest i dlatego, miedzy innymi, tak niewiele 'skazan' za sciagniecie pliku w Polsce, w naszym prawie, o ile wiem - moge sie mylic, skazac sie za sciagniecie pliku muzycznego nie da, latwiej za udostepnianie, bezproblemowo za sprzedawanie

EDIT:
nie wiem, może już się prawo zmieniło ale:
http://www.rp.pl/artykul/164821.html

jakas roznica jest wiec wyczuwalna, tak dla ustanawiajacych prawo, jak i dla tych co je interpretuja
to jest ciagle obszar wojny, z jednej strony propozycje by placic za kazde odsłuchanie utworu nawet, jesli posiada sie plyte, z drugiej strony koncepcja 'dzielenia się' czy tez puszczania muzyki przyjaciołom - nawet jesli ich liczba idzie w tysiace :)

o i jeszcze cos nowszego
http://www.emetro.pl/emetro/1,85651,654 ... placa.html

jesli pisze głupoty proszę dementować, abym kogoś na złą drogę nie sprowadził :D

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 02:39 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Llorando Runo
Z jednej strony nie widzicie różnicy między kopiowaniem a zabraniem czegoś, bo z prawnego a zatem dla niektórych moralnego punktu widzenia są to rzeczy niemal tożsame. Z drugiej strony ciekawi mnie czy byście zauważyli różnicę jakby Wam ktoś skopiował Wasze mp3-jki z Waszego dysku (dajmy na to 1000 ich o wartości 10 tys. Zł łącznie), w sumie nawet tego nie zauważylibyście, a z drugiej strony jakby włamał się Wam do domu i zakosił oszczędności z materaca w banknotach 100 złotowych - o łącznej wartości 10 tys. zł. ;)

I teraz pytanie-ćwicznie z wyborem (tendencyjne), dla tych co przyrównują kopiowanie z kradzieżą, a mianowicie którą opcję byście woleli?
Odp A: Jest to mi obojętnie, równie dobrze mógłby mi skopiować mp3-jki, albo zakosić kasę z pod materaca, różnicy nie ma w czynie. (Kopiowanie i kradzież są tożsame, a ja jestem harcerzem/kachetetką) ;)
Odp B: Wołałbym/wolałabym żeby mi skopiowali tylko mp3 zamiast kraść pieniądze z pod materaca. (jestem hipokrytą i wcale tak naprawdę nie uważam iż kradzież i kopiowanie są tożsame. Należy mi się za to kilka razy pejczykiem po pupie) ;)
Odp. C: Lepiej by mi ukradli pieniądze z pod materaca niż kopiowali moje mp3-jki! (jestem melomanem/melomanką i wara od mojej muzyki!) ;)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 04:01 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Luudzie, cofam wszystkie sęki świata.
Chciałam delikatnie zauważyć, że tematem wątku NIE SĄ pliki mp3, przywołałam ten przykład - zaznaczając, że to off top - tylko po to, żeby móc pokazać jak sterylnie legalna jest zawartość mojego komputera.

Mówimy tu o czymś ciekawszym.
Podstawowym argumentem broniącym złodziei rzeczy stworzonych w SL - także w kilku rozmowach prowadzonych na tych forum - było to, że chodzi przecież o pikselowe zabawki, że przecież to tylko gra, zabawa, a kto rzecz traktuje poważnie i przyrównuje kradzież w SL do kradzieży w rl, jest głupi, uzależniony i powinien się leczyć.
I proszę, okazuje się, że da się kradzież w SL przeliczyć na realne pieniądze.

Chciałam napisać: "może wreszcie niektórzy zrozumieją, że...", ale zrezygnowałam. Nie zrozumieją.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 04:45 
Dołączenie:
Październik 2008
nick w SL: Sql Miles
Wokół czego tyle zamieszania, czy chodzi o młodego spryciarza i jego chęć do łatwego zysku, czy może są też inne strony medalu?

Prawdę mówiąc powodem tego wszystkiego jest niedoświadczony lub nieuważny programista, który napisał skrypty do vendorów. Na SL wiki w temacie dotyczącym pobierania przez skrypty płatności, widnieje wyraźnie ostrzeżenie sugerujące aby każdą płatność sprawdzać pod względem ilości otrzymanych lindenów -> http://wiki.secondlife.com/wiki/Money

Cały trik wspomnianego 14sto latka polega na tym, że zanim zatwierdzi on dokonanie transakcji, jego skrypt wysyła całą kasę do alternatywnego avatara, ułamek sekundy później vendor otrzymuje wpłatę w wysokości 0 L$ gdyż avatar nie ma już nic na swoim koncie. Vendor uznał, że skoro coś wpłacono (nieważne ze to coś = 0) należy dać klientowi towar, co też uczynił, uszczęśliwiając złodzieja.

Niestety można to też zrobić bez użycia skryptów.

Kto w tej sytuacji ponosi winę? W moim mniemaniu 3 strony.

1. Oszust, wyłudzający w ten sposób jakieś tam dobra.
2. Twórca vendora, który nie zabezpieczył skryptu przed znanymi nieprawidłowościami.
3. Linden Lab, które nie usprawniło mechanizmu płatności, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Ja o 'błędzie' w tej funkcji czytałem na wiki półtora roku temu, jak widać nic się nie zmieniło.

Nawiasem mówiąc, w wielu przypadkach LL nie utrudnia kradzieży i oszustw jakich dopuszczają się nieuczciwi rezydenci. Z tego powodu pojawiają się pozwy przeciwko Linden Lab i być może w końcu coś się zmieni w tej kwestii.

Celowo opisałem cały proces dlatego, że należy szerzyć świadomość o słabych punktach systemu. Im więcej osób wie, tym mniejsze szanse do wykorzystania takiego błędu w przyszłości. Nie każdy jest skrypterem, ale każdy może być posiadaczem i użytkownikiem skryptu pobierającego opłaty za towar czy usługi. Warto w miarę możliwości upewnić się czy wasz skrypt nie jest podatny na wyłudzenia o jakich mowa w tym wątku. Jeśli nie macie wglądu w treść skryptu lub po prostu nie znacie się na tym, zapytajcie twórcę skryptu czy uwzględnił w nim problem, o którym tu mowa.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 30 Paź 2009, 12:56 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Maj 2007
nick w SL: Llorando Runo
Mad, ależ ja nie pisałem o naszym 14-sto letnim oszuście. Pisałem o wcześniejszym offtopie.

Co do oszustw w SL tego typu to jasne że jest to draństwo, bo klient płacił a oszust zamiast wysyłać część pieniędzy kreatorowi/właścicielowi rzeczy to przywłaszczał całość sobie (z tego co zrozumiałem). Jak klient wpłacił a pieniądze po „drodze” zostały przejęte to jest to kradzież.

Inna sprawa to kopiowanie rożnych rzeczy na swój użytek. I piszę tutaj jako kreator takich rzeczy w SL (jakoś nie kopiowałem w SL niczego nikomu). Jak ktoś sobie skopiuje jakieś moje rzeczy by je używać to ja nie wpadam w szał powodowany chciwością, że a nuż mógł je kupić a ja bym zarobił więcej (/me skanduje charkliwym głosem: złoto, złoto, złoto!). Skopiował sobie to trudno, nie czuję się skrzywdzony bo mnie nic nie ubyło, i póki nie odsprzedaje dalej tych rzeczy to jakoś przeboleję. Co nie oznacza iż daję formalną zgodę na taki proceder, tyle że mogę przymknąć oko i niech se ktoś swoją piracką gębę cieszy. ;)

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso