Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 12:40 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2009
nick w SL: Kuleer Kanto
Szukałem stron w języku polskim dotyczących poradników dotyczących budowania, modelowania, tworzeniu grafiki i animacji specjalnie dla second life. Znalazłem kilka małych polskich stronek, ale na każdej znajdowały się linki do zagranicznych poradników. Postanowiłem założyć polskie forum właśnie o tej tematyce. Póki co jestem na etapie zainstalowania na darmowym serwerze phpBB3. Co prawda to moja pierwsza przygoda z serwerami, prowadzeniem forum itp i sam na bieżąco się tego uczę, ale chciałbym już coś tam wrzucić. Zastanawiam się czy mogę przetłumaczyć zagraniczne poradniki wykorzystując ich screeny, zdjęcia bez obaw że za jakiś czas spadnie na mnie multum negatywnych komentarzy typu że nie potrafię sam nic zrobić, że kopiuje itp. Na tym forum nawet czytałem że kilka osób chciało coś takiego zrobić, ale chyba skończyło się na słomianym zapale. Czy wśród polaków takie forum ma w ogóle jakieś szanse przetrwać?

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 13:11 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
nick w SL: Madelaine Sautereau
Nie uważasz, że reklama polskiego forum o Second Life na polskim forum o Second Life jest co najmniej nie na miejscu?

To forum ma dział poradników, z przyjemnością zobaczę (nie tylko ja, jak sądzę) polskie - przetłumaczone lub autorskie - poradniki dotyczące budowania. Temat swojego forum roztrząsaj na swoim forum 8)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 13:30 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2009
Chodziło mi o coś takiego gdzie każdy będzie mógł zadawać pytania dotyczące obsługi np. blendera przy modelowaniu konkretnego obiektu. Owszem, jest tutaj sporo linków do poradników, ale na tym się kończy. Ktoś otwiera dany poradnik i w razie jakiś problemów jest skazany tylko na siebie.
Mad nie nie podałem żadnego adresu tego forum :) więc to jeszcze chyba nie jest reklama. Jeśli się mylę to przepraszam i proponuję zamknąć temat :oops:

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 13:52 
Dołączenie:
Lipiec 2008
nick w SL: MaxJames Chemistry
Poprę przedmówców. Mad naprowadziła tutaj wątek do działu poradników. Natomiast autor wątku może z tego skorzystać i tam dawać konkretne materiały, aby dział rozwinąć. Jeżeli się uda, to może przybyć osób, które nie tylko skorzystają z tego, ale i może się w końcu zmotywują do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami, a zwłaszcza tymi drugimi.

Bo w sumie po co robić kolejnego klona o polskim SL, skoro można to wszystko zostawić na jednym forum i uporządkować.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 16:25 
Dołączenie:
Lipiec 2010
nick w SL: Bartek Bressig
Również jestem za dodaniem nowych poradników, a te co już są aktualizować.
Można by zrobić coś w stylu mojego faq centre gdzie umieszczać sprawdzone poradniki

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 18:04 
Dołączenie:
Październik 2010
Jak ktoś się chce uczyć grafiki w oparciu o SL powinen nauczyć się języka angielskiego. Skąd ten opór przed nauką?

Dlaczego powinien?
- nawet jeśli polscy kreatorzy/blogerzy robią poradniki, robią je po angielsku - ich celem jest większa grupa a grupa polska jest ograniczona
- w SL zbyt często są zmiany i nawet Torley sporadycznie robi już tutoriale,
- jak wiadomo wolontariusze w Polsce to gatunek ginący,
- zanim tutorial będzie przetłumaczony mija trochę czasu i trzeba czekać, co oznacza wprowadzanie kreacji zrealizowanych w oparciu o nowe rozwiązania z opóźnieniem.

Skoro tyle jest osób chętnych do pomocy to dlaczego na oficjalnym polskim forum odpowiadam tylko ja? Jest okazja pokazać się tam od najlepszej strony. Można zakładać nowe fora do woli. Sztuką jest sprawić aby one żyły.

Moim zdaniem trzeba robić samouczki ale sens mają głównie te wprowadzające nowych użytkowników. Bardziej zaawansowani powinni zmotywować się do nauki j. angielskiego.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 18:22 
Dołączenie:
Lipiec 2010
Identity Euler, święta racja. Do korzystania z SL potrzebna jest minimalna znajomość angielskiego.
Jednak na tym forum są ludzie którzy robią przedmioty w Blenderze, 3dMaxie czy w Mayi. Może oni powni stworzyć prosty poradnik typu Kali jeść, Kali pić. Ja (nie wiem jak inni) nie wymagam poradnika super świetnego, z polskimi filmami, o może nawet osoba niech za darmo do mnie podjedzie i mi pokarze co i jak.
Na pewno jest dużo kreatywnych osób na tym forum, którzy chcą ale nie potrafią stworzyć czegoś w blenderze i przenieść to do SLa, bo ich znajomość angielskiego jest wciąż za mała.
Autor wątku chyba nie miał namyśli, że mają się poradniki pojawić do wszystkiego i w ciągu chwili. Wiadomo, potrzeba czasu.
Jednak moim zdaniem warto pomyśleć o odkurzeniu działu Poradników.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 18:29 
Dołączenie:
Październik 2010
Najłatwiej jest proponować zmiany organizacyjne. A potem i tak nic się nie dzieje. :)

Oczywiście mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej i życzę powodzenia.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 18:46 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2009
No właśnie w tym problem, że przyjęło się że trzeba wchodzić w tyłek amerykanom i wszystko robić pod Nich bo w przeciwnym wypadku do niczego się nie dojdzie. Oki, ale nie ma co płakać :)
Pozostaje jedynie czekać na ulepszanie translatorów :-D

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 18:53 
Dołączenie:
Październik 2010
Narodowość nie ma znaczenia. Należy robić a nie stać i pokazywać palcem co zrobić trzeba.

Edit

Sprawdziłam ostatni post z działu poradniki:
Cytuj:

Co do tłumaczenia - jeśli autor poradnika wyrazi zgodę nie ma przeszkód aby zrobić polski przekład.
Było pytanie tutaj: viewtopic.php?f=1&t=8044&p=74170&hilit=tutorial#p74170 więc ktoś pracuje nad tutorialami. Najlepiej połączyć siły.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 21:46 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
nick w SL: Madelaine Sautereau
kuleer napisał(a):
Pozostaje jedynie czekać na ulepszanie translatorów

Jak już napisałam - jest tu dział poradników; poradnik może napisać KAŻDY użytkownik forum.

Forum jest tworzone przez użytkowników. Od nich zależy, co i jakiej jakości się na nim znajdzie.

Identity Euler napisał(a):
Sprawdziłam ostatni post z działu poradniki:
Cytuj:

Nie do końca tak. Na samej górze pojawiają się wątki przyklejone, nieco niżej jest lista innych poradników.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 22:04 
Dołączenie:
Lipiec 2010
Identity Euler napisał(a):
Należy robić a nie stać i pokazywać palcem co zrobić trzeba.

Masz rację, dlatego pomyślałem czy by nie zrobić serii filmików (po polsku :) ) dot. podstawowych czynności w SL, z czasem zrobić dłuższe filmiki do bardziej skomplikowanych czynności.
Napisałem do autora wątku prośbę o pomoc. Będę czekać na odpowiedź, jak się nie uda poszukam dalej.
Każdy filmik opublikować i gotowe.

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 22:08 
Dołączenie:
Październik 2010
Mad racja. Ostatni jest z 12 stycznia br. post dotyczący zarabiania. Ikonki mają podobne - moje przeoczenie.

Jednak z racji wrodzonej czepliwości przypomnę, że mówimy o samouczkach dla kreatorów. A tych jak na lekarstwo. Powołanie nowego forum, reorganizacja i płacze na forach istniejących, że ich nie ma nie pomogą. Ktoś musi je zrobić. :)

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 22:32 
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Grudzień 2009
Bartek Bressig napisał(a):
Napisałem do autora wątku prośbę o pomoc. Będę czekać na odpowiedź, jak się nie uda poszukam dalej.
Każdy filmik opublikować i gotowe.

Teraz się zmieszałem. Ja jestem autorem tego wątku, ale żadnej wiadomości nie dostałem ani na sl ani tutaj. Teraz nie wiem czy się wydurniłem, że chodzi o mnie czy o kogoś innego :mrgreen:

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 22:35 
Dołączenie:
Lipiec 2010
Kuleer, na GG które masz w profilu :)

Autor wątku wyraził zgodę :) Jednak nie oznacza, że tylko z nim będziemy współpracować. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy

Profil E-mail Offline
PostPost został usunięty przez Madelaine 04 Lut 2012, 23:23.
Powód: zdublowany post
Nie podano
PostWysłany: 04 Lut 2012, 23:20 
Dołączenie:
Październik 2010
Skoro się dyskusja rozkręca pozwolę sobie na offtop.

Jak przetłumaczyć słowa z części interfejsu dotyczącej uploadu mesh widoczne na załączonych obrazkach? I tak pytam o wszystkie słowa. Czasami obowiązują konkretne nazwy w różnych programach 3D.

300

301

302

Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

Odpowiedz

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

Panel
Skocz do:  
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso