Odpowiedz
Autor Wiadomość
Nie podano
PostWysłany: 31 Sie 2007, 18:40 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Posty: 6358
nick w SL: Madelaine Sautereau
Bardzo proszę o oceny, sugestie, propozycje pytań i odpowiedzi. Wszystkie głosy mile widziane :-)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Nie mogę się zarejestrować, co robić?

Najpełniejsza i najbardziej aktualna informacja na ten temat znajduje się TU.

Jakie imię i nazwisko mam wpisać?
(Pytanie dotyczy tych, którzy podczas rejestracji nie mieli możliwości wyboru nazwiska)

Jeżeli logujesz się do SL korzystając z oficjalnego klienta (przeglądarki), wpisujesz tylko imię, które wybrałeś podczas rejestracji.
Jeśli korzystasz z alternatywnych klientów, w miejscu na nazwisko wpisujesz Resident.

- Jak przejść wszystkie zadania w pierwszej mapie i jak przejść do normalnej gry?

SL to nie jest żadną grą z mapami i zadaniami. Owszem na samym początku przechodzisz trening, który uczy jak się poruszać po terenie, jakie są możliwości i jak sterować. I to jest jedyna "misja"-trening, ukończenie jej pozwala przenieść się do prawdziwego SL, a tam... to już robisz co chcesz. Sam wybierasz co chciałbyś robić, jak w prawdziwym życiu.

Second Life nie jest grą, w której są jakieś misje, zadania, punkty. To odwzorowanie ŻYCIA, co oznacza, że nic się nie dzieje. A raczej dzieje się to i tyle ile sam zrobisz.
Nie istnieje nic takiego jak "pierwsza mapa". Jest wyspa początkowa (Orientation Island), która służy do nauki – radzę pochodzić, pobiegać, pogadać z innymi, spróbować zmienić sobie nos, włosy i ubranko. Nawet płeć. Wyspa początkowa służy do tego, żeby przygotować się do dalszego funkcjonowania w Second Life.
Kiedy już będziesz gotowy, po prostu teleportuj się w inne miejsce.

- Klikam dwa razy na ikonę Second Life, by uruchomić grę... Po starcie pojawia się czarny ekran, jakby się coś ładowało, po kilku sekundach ekran znika, ukazuje się pulpit i okienko o nazwie "Second Life Crash Logger", w którym się coś ładuje, a potem znika :-(

Zacznij od standardowej procedury:
1) Napisz posta na forum wklejając wyniki z CanYouRunIt
2) Sprawdź czy masz najnowsze sterowniki do karty graficznej
3) Wyłącz wszystkie programy działające w tle np. GG, winamp, tlen itp.
4) Potrzebne będzie: czyszczenie rejestrów Windows i defragmentacja dysku. Jeśli nie umiesz tego sama, poproś kogoś kto wie o co chodzi.
5) Być może potrzeba będzie wyłączyć antywirus jeśli działa.

Jeśli to nie pomoże, to odinstaluj program, ponownie uruchom Windows i zainstaluj jeszcze raz program SL

Często się zdarza, że osobom, które chcą zainstalować Second Life aplikacja nie uruchamia się poprawnie. Powodów może być wiele, podam dwa najważniejsze.

- Komputer nie spełnia minimalnych wymagań programu
Wbrew pozorom Second Life to dość wymagająca aplikacja. Aby chodziła w miarę płynnie należy dysponować dwurdzeniowym procesorem 2,0GHz, 2GB Ram i w miarę średnią kartą graficzną z 512MB RAM - nVidia GeForce 8600GT lub AMD (ATI) Radeon HD 4770. Program ruszy na wolniejszej karcie lecz zabawa będzie mało przyjemna, ponieważ grafika będzie się zacinać w bardziej zatłoczonych miejscach.
Dotyczy to oczywiście kart graficznych do komputerów stacjonarnych, karty mobilne (zwykle z literką M w nazwie) mają średnio o połowę gorsze parametry, więc należy to wziąć pod uwagę.
Używanie Second Life na laptopach może skończyć się przegrzaniem, a co za tym idzie uszkodzeniem, Second Life poważnie obciąża system oraz sprzęt, należy o tym pamiętać.

- Brak sterowników do karty graficznej
Bardzo często system Windows instaluje swoje sterowniki do popularnych kart graficznych. Te sterowniki rzadko kiedy pozwalają używać Second Life, dlatego należy ściągnąć sterowniki ze strony producenta.

mam problem z moim minusowym kontem. Nigdy nie doładowywałam konta w sl i miałam 0 $ teraz mam -18$ nie wiem o co chodzi? czy ktoś kradnie mi z konta pieniądze??
Sprawdź historię transakcji. Prawdopodobnie należysz do grupy, która pobiera stałą opłatę.

- Jak zrobić własne ubranie?

Klikasz prawym przyciskiem myszy na swojej postaci, wybierasz "appearance", otwiera się okno edycji postaci.
To najprostszy sposób, ale powstają też najprostsze ubrania ;-)

Chociaż taki całkiem naj-najprostszy na początek to znalezienie sklepów z darmowymi ubraniami (a jest tego trochę) i "kupienie" kilku pudełek z garderobą.

- Co to jest freebie?

Freebie jest to w pełni działający towar każdego rodzaju, który rozdawany jest za darmo lub sprzedawany jest za symboliczną kwotę 1-5 L$. Wielu producentów i handlowców swoje towary tak przecenia uznają go za niemodny lub słabo sprzedający sie, a przy okazji dołącza landmark do swojego sklepu, który oferuje najnowsze towary.
Freebie ze względu na swoją cenę nie podlega gwarancji.

- Co to są megaprimy?

Kiedyś limity wielkości były narzucone po stronie klienta, nie serwera. Plastic Duck a.k.a. Gene Replacement zrobił swoją wersję klienta, w której tych ograniczeń nie było, i w ten sposób wprowadził do SL megaprimy.
Teraz ograniczenia wielkości są po stronie serwera i nie da się ich obejść w ten sposób.
Różne słynne w SL budowle powstały dzięki megaprimom, na przykład Greenies Home.

Mega primy przetrwały epokę kamienia łupanego SL ;-) Kiedyś były dozwolone, ale ze względu na bardzo duże obciążenie dla serwerów oraz nieprzewidywalne zachowanie, nie ma obecnie możliwości ich tworzenia w grze. Są one jednak dostępne i rozprowadzane pomiędzy graczami. Można je kopiować, nakładać im tekstury, ale na przykład nie można zmienić im rozmiaru (bo zmniejszają się automatycznie do 10x10x10m).

Teoretycznie mega primy są dozwolone zarówno na prywatnych wyspach, jak i na mainlandzie, ale nie zaleca się ich stosowania. Chociaż oszczędza się na ilości primów, to fatalnie wpływa to na zachowanie regionu, w którym mega prim się znajduje i w zasadzie efekt jest odwrotny do zamierzonego. Szczególnie dotyczy to tych olbrzymich primów (sześcian 30x30x30 nie jest jeszcze taki straszny) oraz mega primów umieszczanych na rogach regionów (powodują większy lag niż te umieszczone w środku). Ponadto jeśli z regionem na mainlandzie jest coś nie tak, pierwsze co Lindeni wyrzucają to mega primy, więc można nagle stracić podłogę albo sufit :-D

W 90% przypadków mega primy powodują też asset loss, czyli jeśli spróbujemy wyciągnąć coś no-copy z inventory na podłogę zrobioną z mega primów, to jest bardzo prawdopodobne, że naszego obiektu więcej nie zobaczymy :-) Mega primy mogą też wpływać negatywnie na regiony sąsiadujące z regionem, w którym się znajdują.

- Znalazłem darmowe skrzydła, które są zapakowane w paczuszce. co mam zrobić żeby ich użyć?

Połóż skrzynkę na ziemi – tam gdzie jest to dozwolone. Kliknij na skrzynkę i wybierz opcje OPEN, skopiuj lub przenieś skrzydła do swojego Inventory. Gdy już tam będą kliknij prawą myszką i wybierz WEAR. Skrzydła powinny być już na twoich plecach.
Posprzątaj po sobie, tzn. usuń skrzynkę z której wyciągałeś skrzydła – kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz TAKE..

- Czasami zamiast bluzki (czy jakiejś tam rzeczy, którą kupiłam) pojawia się paczka. Nawet jak ją przeciągam na moją postać to wyskakuje na mnie jakiś kwadrat i jest on podobno w mojej prawej ręce. Cz to jest nierozpakowane? Jak to rozpakować?

To wszystko masz w paczkach i musisz wyłożyć tę paczkę gdzieś na sandbox (tam gdzie jest możliwośc rezowania). Przeciągasz paczkę z inventory na ziemię, następnie prawy przycisk myszki na paczkę i wybierz open z menu. Po zakliknięciu Open czekamy, aż cała zawartość pudełka wyświetli się na liście w okienku, potem możemy:

1. przeciągnąć ją do inventory
2. kliknąć Copy to Inventory
3. kliknąć Copy And Wear, dzięki czemu od razu ubierzemy się w zawartość pudełka

Można też wyjąć rzeczy z pudełka poza piaskownicą - czasami nie chce mi się szukać terenu No-Build i stosuję taką metodę:

1. Wybieram w inventory Wear albo Attach to Right Hand (czy jakiejś tam wolnej części ciała)
2. Pudełko ukazuje się przyczepione do mnie
3. Klikam na nim prawym i wybieram Edit
4. Pokazuje się okienko edycji
5. Klikam niebieski przycisk More
6. Wybieram zakładkę Content
7. Przeciągam zawartość do odpowiedniego folderu w inventory

- Jak pisać w Second Life ?

Jeśli chodzi o rozmowę – z Polakami po polsku, z Niemcami po niemiecku itd. Generalnie z kimś nieznajomym zaczynam po angielsku... zawsze ktoś te kilka słów zna...

- Czy jest spolszczenie secondlife?

Tak. W preferencjach jest opcja wyboru języka. Po wybraniu języka polskiego należy wylogować się SL i zalogować ponownie.

- Widzę, że niektórzy w SL albo coś sprzątają, albo grają na gitarze, albo po prostu siedzą i zarabiają kasę. Jak można tak zarabiać ?

Camping to najprostsza forma zarobkowania, jeżeli jesteś nowy i nic nie umiesz.
W wielu miejscach są ustawione krzesełka (mogą to być też fotele, ławki, kanapy, a nawet leżaki czy koce na plaży, można też tańczyć, sprzątać, sadzić kwiatki itp.), których właściciele płacą za to, że z nich skorzystasz.
Krzesełka są najczęściej opisane np. w takiej postaci: "Sit to earn 3L$/10min", co oznacza, że za każde 10 min siedzenia dostaniesz w tym przypadku 3L$.
Camping też jest rodzajem pracy – przesiadując na krzesełkach podwyższacie TRAFFIC właścicielowi ziemi, co wpływa na jej cenę, miejsce w rankingu, cenę wynajmu sklepów itd.

Druga szansa na zdobycie pieniędzy to money trees – drzewa, na których „rosną” pieniądze i owoce, za które dostaje się L$.
Przy wszystkich Money tree jest zawsze opis. W skrócie wygląda to tak, że co jakiś czas pojawiają się owoce i lindeny na drzewku. Zdobywasz je, klikając ppm -> touch.
Money Tree są dla tych, którzy nie mają miesiąca. Bywa też tak, że do pieniędzy na drzewku jest podczepiony landmark (na przykład do sklepu fundatora). Zawsze to jakaś forma reklamy.

- Gdzie szukać jakiejkolwiek pracy?

Z czasem jak się nauczysz coś tworzyć to otworzą się pewnie jakieś nowe lepsze możliwości zarobkowania.

'Większy' zarobek to np.:
– budowa czegoś
– skryptowanie
– wynajem ziemi ludziom

Możesz też być pośrednikiem, akwizytorem. Musisz się dogadać z kim, kto ma coś do sprzedania. Ty sprzedajesz i masz ustaloną prowizję. Możesz też tworzyć rzeczy na zamówienie, to też forma zarobku.

- Pytałam o prace i powiedziano mi że trzeba mieć miesięczny "staż" w SL. Czy tak jest wszędzie, czy można pracować nawet będąc w SL jeden dzień?

Pracować można zawsze, na pracę zawsze jest czas:) Pracodawcy czasem wymagają miesiąca przebywania w SL, chociaż nie jest to regułą. Dlaczego? Jeśli ktoś już miesiąc tu bytuje jest większa szansa, ze nie zwieje po 2 godzinach pracy. I nie trzeba od początku tłumaczyć co to jest teleport, slur itd.
Podstawowe pytanie brzmi – co umiesz robić? Od tego chyba zacznij. Jeśli niewiele, to tylko przedstawicielstwo handlowe, może zabawianie gości w knajpach.

- Czy można komuś sprzedać stworzony przez siebie obiekt bez zakładania sklepu i lindena w portfelu?

Założenie sklepu nie jest długim procesem. Szukasz miejsca do wynajęcia, np. box w centrum handlowym, płacisz za wynajem z góry i już. To ty decydujesz gdzie, za ile, i jaki duży ma być. Szukasz sobie sam, nikt tego za ciebie nie zrobi.
Tak, można handlować "z ręki", pytaj ludzi, czy chcą to coś, może kogoś to zainteresuje ;-)

- Co to i gdzie jest Sandbox?

Sandbox to miejsce gdzie możesz dać upust swojej fantazji i tworzyć najrozmaitsze przedmioty, które będziesz mógł potem sprzedawać w swoim sklepie.

To miejsce, gdzie możemy sobie budować legalnie i bez ryzyka że zostaniemy wyproszeni, zbanowani, czy też że nasze obiekty poznikają po kilku minutach (sandbox’y mają przeważnie ustawione zwracanie obiektów po kilku h).
Do tego niektóre z nich mają aktywne funkcje umożliwiające przetestowanie skryptów na popychanie czy zabijanie.

Aby dostać się do jednego z licznych sandbox’ów, należy wpisać w wyszukiwarce w SL „SANDBOX” (małymi czy dużymi literami bez różnicy) i wybrać interesujący nas wynik z wyszukiwarki.

Należy jeszcze pamiętać, iż przeważnie sandbox’y mają swoje regulaminy, z którymi warto się zapoznać i przestrzegać ich, by nie zostać wyproszonym lub zbanowanym na ich terenie.

- Gdy uruchamiam SL to Grind status jest Offline, a przy próbie logowania wyskakuje okno w którym jest napisane:
Login failed
Second life is temporarily closed for maintenace.
Logins are currently restricted to employees only.
Check http://www.secondlife.com/status for update.


Chodzi o to, ze Lindeni robią porządki i powywalali wszystkich żeby im nie przeszkadzali – nawet posiadaczy kont premium. Zalogować mogą się tylko pracownicy. Cierpliwości, jeszcze parę minut i już nas wpuszczą. Zazwyczaj po takich zabiegach wszyscy cisną się u wejścia i trudno wejść, więc nie przejmuj się jeśli jeszcze trochę czasu to potrwa.

- Jak przelać pieniądze z SL do RL?

1) na kartę kredytową – tylko powyżej 100 dolarów i jaka zdziercza marża
2) na Paypall
3) wymienić je w banku

- Poznałem pewną osobę i chciałbym jej przesłać trochę L$. Jak to zrobić?

Jeśli jesteś blisko osoby, możesz kliknąć na PAY i 1 L$.
Gdy osoba której chcesz przesłać pieniądze aktualnie nie jest zalogowana wchodzisz w jej profil i wybierasz opcję PAY.

- Jak wstawić z inventory pojazd żeby dało się nim jeździć?

Musisz znaleźć teren, którego właściciel pozwolił na umieszczanie obiektów na swoim gruncie. Przeciągasz go z inventory na ziemię (samochód, nie właściciela) i klikasz prawą myszką. Powinieneś ujrzeć opcje SIT, DRIVE, RIDE, GO lub coś podobnego. I możesz jechać.
Przypomnę delikatnie o dobrym zwyczaju sprzątania po sobie terenu, gdy już ci się znudzi jazda.

- Co zrobić by dało się grać z dwóch komputerów na jednym łączu?

Linden zaleca zmianę numerów portów w komputerach, w których włączona jest gra, a komputery działają w jednej sieci. Dwa komputery to już sieć. Powinniście zmienić porty gry w komputerach, tak by były różne.

A robi się to tak :
1. Uruchomić grę
2. W oknie logowania kliknąć w przycisk "preferences"
3. Wybrać zakładkę "network"
4. Na pierwszym wybranym komputerze może zostać bez zmian port 13000, ale na kolejnym(-nych) zaznaczamy opcję "custom port connection", a numer portu powiększamy o 1 dla kolejnego komputera np. 13001 aż do 13050 maksymalnie.
5. Zatwierdzamy "ok"
6. Wyłączamy okno logowania poprzez 'Quit' i ponownie uruchamiamy grę.

W przypadku łącza 512 Mb ustawiłbym jeszcze "maximum bandwidth" na ok. 256 na obu komputerach. Pozwoli to równo obciążyć łącze dla obu komputerów.

Jak wysłać ticket?

- Musisz zalogować się tutaj https://secure-web2.secondlife.com/acco ... icket=true wpisując swoje dane z rejestracji i wysłać tzw. ticket opisując szczegółowo problem.

- W prawym górnym rogu ekranu, po zalogowaniu się na stronę LL, masz opcję Help, a następnie SUBMIT TICKET. Idąc dalej powinno się udać wysłać cokolwiek.

- Należy wejść na http://secondlife.com/support/ i wysłać ticket do Lindenów. Musisz wybrać opcje, na przykład w przypadku odzyskania skasowanego konta: Ticket Type: Special Questions - Basic account or Guest Login, następnie: Basic or Guest Access - only a few ticket types allowed: Account issues i w końcu Basic Account issues: Cancel/Un-Cancel Account. Jako język możesz wybrać polski i napisać po prostu, że chciałabyś odzyskać swoje konto.


Ostatnie, jeśli nie ostateczne:

Chciałbym wyrejestrować swoją postać z SL! Jak to zrobić? Czy w ogóle jest taka możliwość?

Wchodzisz na stronę http://www.secondlife.com, logujesz się pod swoim nickiem. Z prawej strony jest opcja CANCEL ACCOUNT. I już.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liczę na burzę mózgów ;-)


Ostatnio edytowany przez Madelaine, 05 Sie 2008, 14:41, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail Offline
Nie podano
PostWysłany: 23 Wrz 2011, 11:44 
Administrator
Awatar użytkownika
Dołączenie:
Kwiecień 2007
Posty: 6358
nick w SL: Madelaine Sautereau
Odrobinę zaktualizowałam FAQ, dodając powtarzające się ostatnio pytania. Proszę Was o uwagi co jeszcze dodać, co zmienić, co wyrzucić.


Profil E-mail Offline
PostPost został usunięty przez Madelaine 26 Lis 2011, 19:35.
Powód: Post bez jakiegokolwiek związku z tematem.
Nie podano
PostWysłany: 27 Lis 2011, 16:18 
Dołączenie:
Wrzesień 2009
Posty: 203
Wraz z wprowadzeniem meshy i nowym klientem maxymalny rozmiar prima to 64x64x64. ;-)


Profil E-mail Offline

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  

OdpowiedzKto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

Panel
Góra
Skocz do:  
cron
SecondLife.pl designed by CvX! Powered by phpBB © phpBB Group - tłumaczenie
SecondLife.pl nie jest oficjalną stroną Second Life. SecondLife.pl is an unofficial Second Life website. SecondLife, SL logo and Second Life related graphics are trademarks of Linden Lab.

Entropia Universe , Planet Calypso